Kanon Trzech – koncert

Centrum Promocji Kultury, ul. Podskarbińska 2, Warszawa

Piątek, 24.11, godz. 19.00 – 21.30

Centrum Promocji Kultury, Podskarbińska 2

KANON TRZECH to kolejny z cyklu koncertów, w których przedstawiamy postaci wybitnych artystów, legendy kultury wiejskiej. W tym roku będą to sylwetki nieżyjących muzykantów – harmonisty Konstantego Kędziory i skrzypka Mariana Bujaka a gościem specjalnym koncertu będzie Dominika Czekun, wybitna śpiewaczka z ukraińskiego Polesia. Andrzej Bieńkowski, pomysłodawca i kurator koncertu przybliży postaci mistrzów wspomnieniami ze spotkań z nimi i filmami z badań terenowych, a ich muzykę zagrają uczniowie i kontynuatorzy. W trzeciej części koncertu wystąpi Dominika Czekun (ur. 1936) a następnie jej uczniowie z Polski i Ukrainy. Zobaczymy też fragment filmu Jagny Knittel poświęconego śpiewaczce.

Program koncertu:

Filmy, wspomnienia i prowadzenie – Andrzej Bieńkowski

  • Muzykę KONSTANTEGO KĘDZIORY, harmonisty łowickiego 1916 –1982, zagrają:

Sławomir Czekalski – harmonia /Maria Stępień -skrzypce/Mieczysław Stańczyk -baraban

Czesław Kocemba – harmonia / Kazimierz Kowalski – skrzypce / Maciej Kurczewski – baraban

Diabubu: Bartosz Puliński – harmonia / Jakub Stefanowicz –skrzypce / Jakub Korona- baraban

  • Muzykę skrzypka MARIANA BUJAKA, zagrają:

Katarzyna Zedel –skrzypce / Kacper Ciaś- harmonia pedałowa / Katarzyna Rosik -bębenek

Katarzyna Szurman – skrzypce / Katarzyna De Latour – baraban

Janusz Prusinowski –skrzypce / Michał Żak – basy / Piotr Piszczatowski- baraban

  • Dominika Czekun – śpiew

Uczniowie: członkowie zespołów Z lasu i Warszawa Wschodnia, oraz Jurij i Zuzanna Pastuszenko

****

kędziora film

Konstanty Kędziora 1916-1982

Słynny harmonista ze wsi Polesie koło Łowicza. Był w grupie muzykantów, którzy wprowadzili harmonie 3-rzędową na wesela w Łowickim jeszcze w latach 1930. Grał tak do lat 1960., ale zmieniła się moda i na długo zaprzestał gry. Zaczął pracować w Skierniewicach w zakładach remontujących pociągi. Wrócił do gry  już na emeryturze. Grał (na przeglądach) ze skrzypkiem Stanisławem Wierciochem i bębnistą Stanisławem Domańskim. Uczył  też gry Czesława Kocembę. Mit wybitnego harmonisty Kędziory i grane przez niego kujony funkcjonują w Łowickim do dziś.

/Za: Muzyka Odnaleziona, Kanon Stu http://www.muzykaodnaleziona.pl/2016/10/05/konstanty-kedziora/

****

Marian Bujak

Marian Bujak 1920- 2005

Urodził się 6 VI 1920 r. w Koryciskach, później mieszkał w pobliskim Szydłowcu. Pochodził z rodziny muzykanckiej.  Z dziadkiem Karolem Piastą (1865-1945)  Marian już jako 7-letni chłopak uczył się grać na skrzypcach, później przejął jego repertuar i styl. Z nim grywał później na weselach, chrzcinach i zabawach wiejskich. Dzięki znajomościom prababki, która była pokojówką we dworze w Koryciskach, Karol Piasta oraz jego starszy brat Józef Piasta brali lekcje u skrzypków z Szydłowca – Władzika i Janki. Muzykantów w rodzinie Mariana było więcej, dobrze grali kuzyni Lisakowie z Szydłówka, z którymi zresztą Marian tworzył przez jakiś czas kapelę. Słynnym skrzypkiem był stryj Mariana – Andrzej Piasta – niestety zmarł młodo.

Jeszcze przed wojną Marian zaczął grać z harmonią, m.in. z kapelą Wlazłów. W 1955 r. założył własną kapelę, w której skład oprócz skrzypiec wchodziła harmonia i bęben. Początkowo kapela grała na wiejskich weselach i zabawach, potem zapraszana była na różne uroczystości regionalno-państwowe, wreszcie trafiła na imprezy folklorystyczne, przeglądy i konkursy muzyki ludowej, zdobyła m. in. Złotą Basztę na OFKiŚL w Kazimierzu Dolnym. Po otrzymaniu tej nagrody zainteresowano się bliżej muzykiem, odkrywając w nim ,,niewyczerpane źródło” autentycznych lokalnych melodii o starym rodowodzie.

Repertuar pamięciowy Bujaka obejmował wyjątkowo duży zasób melodii (ok. 250), głównie tanecznych. Wiele z nich to była muzyka stara, przejęta od dziadka (z którym miał szczęście grać długo, bo co najmniej od końca lat 20. do połowy 40.) oraz innych wiekowych muzykantów. Samych tematów tanecznych o rytmach mazurkowych Bujak znał ok. 150.

Zamiłowanie do muzyki przekazał swoim dzieciom i wnukom. Prowadził kilkakrotnie warsztaty w ramach organizowanego w Szydłowcu i Chlewiskach Taboru Domu Tańca (2002-03).

/ Za Muzykatradycyjna.pl  http://muzykatradycyjna.pl/pl/leksykon/mistrzowie/articles/marian-bujak

 

****

P4243028

Dominika Czekun (ur. 1936 r.)

Wybitna śpiewaczka ze wsi Stari Koni, na Polesiu Równieńskim. Za sprawą ukraińskich etnomuzykologów jej sława dotarła do Kijowa, do Moskwy, do Polski. Oprócz zjawiskowego, mocnego głosu Dominikę Czekun cechuje świetna pamięć, doskonała orientacja w stylu i głęboka świadomość muzyczna. Podczas gdy wszędzie naokoło niej lokalny, wiejski repertuar zmierza w kierunku muzyki masowej i ulega uproszczeniu, Dominika Czekun świadomie i z upodobaniem kultywuje w swym śpiewie oryginalne cechy poleskiego stylu – w melodyce, w ozdobnikach, w doborze repertuaru. Jej umiejętność improwizacji sprawia, że nawet mniej ciekawe pieśni w jej wykonaniu nabierają wyjątkowego charakteru. W koncercie wykona pieśni ze wsi Stari Koni, m. in. letnie, wiosenne, polne.

 

Nasi partnerzy: