Koncert „Wiejskie Kluby Tańca”

Krakowskie Przedmieście 66

Koncert „Wiejskie Kluby Tańca” filmem, muzyką i słowem opowie niezwykłą historię przywracania tradycji zabaw tanecznych w miejscach, gdzie kilkadziesiąt lat temu stanowiły istotę funkcjonowania podstawowych więzi społecznych.

Początkiem „ożywiania” muzyki wiejskiej były doświadczenia Podróżniczego Kolektywu Skrzypcowego – formacji złożonej z uczniów Jana Gacy, wiejskiego skrzypka z Przystałowic Małych. Młodzi uczniowie, przybysze z dużych miast, szybko zauważyli, że społeczności wiejskie pod maską dystansu i niechęci do własnej muzyki kryją ogromną tęsknotę do spotkań, muzyki, klimatu dawnych zabaw. Zainicjowane przez nich potańcówki okazały się bardzo ważne dla lokalnej społeczności.

Ta współpraca miejscowych i przyjezdnych miłośników tańca i muzyki tradycyjnej zaowocowały wypracowaniem uniwersalnej formuły wydarzeń o nazwie Wiejskie Kluby Tańca. Istotą tej idei jest spotkanie społeczności przy starej muzyce swojej wsi, granej przez lokalnych muzykantów i ich uczniów.

Odbywające się w wiejskich remizach i świetlicach zabawy taneczne w dawnym stylu organizują sami mieszkańcy wsi – sołtysi, lokalni przedsiębiorcy, członkinie i członkowie kapel i zespołów, koła gospodyń wiejskich, strażacy. Dokumentacją, wsparciem merytorycznym i promocją tej rozrastającej się z roku na rok sieci zajmuje się Stowarzyszenie „Tratwa” z Olsztyna wraz z licznym gronem amatorów wiejskiej muzyki pochodzących z miast. Tak jedni, jak i drudzy tworzą wspólnotę miłośników dawnej muzyki, a ich jedyną wypłatą jest radość z tego, że Wiejskie Kluby Tańca działają.

Jest to współczesne – i zupełnie zaskakujące – spotkanie miasta i wsi.

Koncert będzie opowieścią o pięciu miejscach, w których formuła Wiejskich Klubów Tańca z powodzeniem funkcjonuje: Przystałowice Małe, Witaszewice, Wir, Sycyna, Wygnanów. Chcielibyśmy zarysować korzenie muzyczne tych miejsc poprzez opowieści i filmy Andrzeja Bieńkowskiego, a krajobraz współczesny poprzez spotkanie z wiejskimi muzykantami i ich miejskimi uczniami. Na koncercie obecni będą lokalni inicjatorzy Wiejskich Klubów Tańca, bez których nic by się tam nie wydarzyło.

Pomysł i realizacja koncertu: Andrzej Bieńkowski, Mateusz Niwiński

———–

Prystałowice

Przystałowice Małe / okolice Przysuchy/ powiat przysuski

Przystałowice Małe to pod względem tradycji muzycznych jedna z najbardziej niezwykłych wsi w Polsce a muzyka skrzypcowa to jej ważna część. Rozsławiona przez nieżyjącego już skrzypka -nauczyciela Jana Gacę, do którego przyjeżdżali tłumnie uczniowie z całej Polski. Nadal mieszka tam dwóch czynnych skrzypków reprezentujących najlepsze tradycje kajockiego muzykowania – Tadeusz Jedynak i Jan Kmita. Stąd pochodzi też znakomity skrzypek Piotr Gaca. W Przystałowicach działa też kobiecy zespół śpiewaczy „Przystalanki” prowadzony przez panią Krystynę Gaca. To właśnie one są głównymi animatorkami miejscowego Klubu Tańca wspieranego również przez sołtysa i członków rady sołeckiej.

Kapela Kmity:

Jan Kmita /skrzypce, Maria Pęzik /bębenek, śpiew /Mariza Nawrocka /basy

Maciej Żurek z kapelą:

Maciej Żurek/skrzypce, Stefan Gaca / bębenek

———–

Wygnanów

Wygnanów / okolice Przytyka / powiat radomski

Wygnanów to wieś, której próżno szukać na pierwszej lepszej mapie – potrzebna jest porządna sztabówka. Ta nieduża miejscowość ma jednak duże tradycje muzyczne. Tutaj żyje jeden z najlepszych harmonistów w regionie – Tadeusz Lipiec. Pomysł na zabawy w Wygnanowie pojawił się kilka lat temu. Dzięki Andrzejowi Jurkowskiemu – lokalnemu przedsiębiorcy – stara szkoła w Wygnanowie zamieniła się w Dom Ludowy – otwarty hucznie w 2011 roku. To był przełom. Przynajmniej dwa razy do roku do Wygnanowa zjeżdżają najlepsi wiejscy muzykanci z okolic wraz ze swymi uczniami pochodzącymi z niemalże całej Polski, a nawet Europy.

www.akademiakolberga.pl/wiejski-klub-tanca-wygnanow/

Kapela Lipców:

Tadeusz Lipiec /harmonia trzyrzędowa, Mateusz Niwiński /skrzypce, Marian Lipiec /baraban

Kapela Stachury:

Tomasz Stachura /akordeon, Marcin Drabik /skrzypce, Karol Stachura/baraban

———–

Lubień - łęczyckie

Łęczyckie Kluby Tańca / powiat łęczycki

Wszystko zaczęło się od grupy młodych ludzi z Łodzi zafascynowanych muzyką najstarszego łęczyckiego skrzypka – Tadeusza Kubiaka. Marzyło im się by znów zaczęto pod Łęczycą tańczyć do dawnych melodii. Przy czynnym wsparciu kapeli Witaszewiacy (w której gra syn Tadeusza Kubiaka) udało im się zorganizować pierwszą zabawę w Witaszewicach. Kolejne odbywały się w Lubieniu i w Górze św. Małgorzaty. Królują na nich stare kujony, oberki i polki.

www.akademiakolberga.pl/tadeusz-kubiak/

Witaszewiacy i przyjaciele:

Krzysztof Kubiak /akordeon, Stanisław Bagrowski /baraban, Mirosław Andrzejczak /skrzypce, Józef Oleski /trąbka, Maria Stepień /skrzypce, Kazik Nitkiewicz /trąbka

———–

Sycyna

Sycyna / Powiśle radomsko – kieleckie / powiat zwoleński

Inicjatorem Wiejskiego Klubu Tańca w Sycynie był skrzypek i saksofonista Zdzisław Kwapiński. Chciał by zabawy jakie widział pod Przysuchą odbywały się także w jego rodzinnych stronach. Swoim pomysłem zaraził mieszkańców Sycyny. Przy wsparciu strażaków, biblioteki, Towarzystwa Oświatowego w Sycynie oraz burmistrz Zwolenia udało się dotychczas zorganizować dwie zabawy na których tańczono do muzyki z Powiśla Kieleckiego i Radomskiego. Muzyczna kraina Powiśla to już wyciągane, spokojne nuty Powiślaków zwanych Podwiślakami lub Wędrowcami, płynące z wolna jak wody pobliskiej Wisły a trąbki, saksofony to naturalne instrumentarium miejscowych kapel.

www.akademiakolberga.pl/wiejski-klub-tanca-sycyna/

Wesoła Trójka:

Barbara Michalec /akordeon, Czesław Szymanek/skrzypce, kornet, Kazimierz Gaweł /baraban

Kapela Zdzisława Kwapińskiego i Tadeusza Sałbuta oraz Zawołany Skład Weselny:

Zdzisław Kwapiński /saksofon altowy, Tadeusz Sałbut /skrzypce, saksofon tenorowy, Mateusz Niwiński /skrzypce, Jakub Zimończyk /harmonia trzyrzędowa, Agnieszka Niwińska /baraban, Mariza Nawrocka /śpiew

———–

Wir

Wir / okolice Potworowa / powiat przysuski

W Wirze mieszkało niegdyś wielu znakomitych skrzypków, stąd pamięć o dawnej muzyce w tych stronach nie zanikła nawet w XXI w. Pierwszą zabawę w Wirze zorganizowali strażacy wespół z Paniami ze stowarzyszenia Wirowianki. Przybyło na nią ponad 350 os., które do utraty tchu tańczyły do mazurków i polek wygrywanych prze starych mistrzów harmonii i skrzypiec oraz ich uczniów. W Wirze można spotkać także wiele osób grających te melodie na harmonijkach ustnych, jest to także wieś doskonałych tancerzy, uprawiających charakterystyczny, wirowski styl wirowania.

Kapela Piecyka:

Ryszard Piecyk /harmonijka ustna, Tadeusz Tarnowski /bębenek

Wiesława Gromadzka z kapelą:

Wiesława Gromadzka /harmonia trzyrzędowa, Piotr Sikora / skrzypce, Jan Wochniak /baraban

 

 

Nasi partnerzy: