Poniedziałek Mazurkowy 2017 na Bielanach

Dewajtis 3

Poniedziałek Mazurkowy na Bielanach

17 kwietnia 2017

 

Drugiego dnia Wielkanocy, tradycyjnie już, wokół kościoła Pokamedulskiego przy ul. Dewajtis 3 odbędzie się Mazurkowy Poniedziałek – otwarta impreza organizowana przez Radę i Zarząd Dzielnicy Bielany M. St. Warszawy oraz Fundację Wszystkie Mazurki Świata.

Po mszy św. ok. godz. 12, na placu przed kościołem kapela Janusz Prusinowski Kompania zagra do tańca – mazurki, polki, kujawiaki. Taneczne kroki pomoże szybko opanować prowadzący tańce i korowody – Piotr Zgorzelski. Nie zabraknie też poczęstunku – będzie można skosztować mazurkowych wypieków przygotowanych przez ochotników z parafii.

Ok. 13.15 po tańcach, w podziemiach kościoła, odbędzie się koncert pieśni ukraińskich w wykonaniu zespołu More.

More – zespół wokalny, powstał z inicjatywy Jurija Pastuszenko, etnomuzykologa, członka legendarnego zespołu Drewo z Kijowa. More wykonuje tradycyjne pieśni z różnych regionów Ukrainy, dbając o ich zgodność z lokalnym charakterem i zachowanie żywego przekazu. More czyli morze, które ma w nazwie, jest mistyczną siłą o bogatej symbolice. Często pojawia się w pieśniach pochodzących nawet z regionów bardzo od niego oddalonych. Jest potężne, fascynujące i różnorodne tak jak tematyka, forma i stylistyka tradycyjnej kultury muzycznej. Każdy z członków wzbogaca zespół niepowtarzalną barwą głosu, indywidualnym doświadczeniem badawczym, a także własnym kontekstem kulturowym – polskim, ukraińskim i niemieckim.

Skład:

Jurij Pastuszenko, Zuzanna Morawiecka-Pastuszenko, Joanna Górska, Katarzyna Kapeluch

Klaudia Niemkiewicz, Gert Röhrborn

 

Janusz Prusinowski Kompania to uczniowie i kontynuatorzy wiejskich muzykantów a zarazem awangardowa formacja o charakterystycznym brzmieniu i własnym języku improwizacji. Muzykę łączą z tańcem, archaiczność – z nowoczesnością.

Rozpoznawalny styl Trio stanowi próbę nowego odczytania najważniejszych elementów wiejskiej muzyki z centralnej Polski. Mazurki – śpiewane, grane, sprawdzone setki razy w tańcu, improwizowane na żywo i… człowiek współczesny. Co można wydobyć z archaicznych, na pozór prostych a w rzeczywistości wyrafinowanych melodii i rytmów? Okazuje się, że tradycyjna muzyka polskiej wsi może być punktem odniesienia dla wielu gatunków: poprzez melodykę i rubato bliska Chopinowi, z powodu improwizacji nieodległa bluesowi i jazzowi, kolorystyką przywodząca na myśl muzykę współczesną, ekspresją zaś – rocka.

Od roku 2008 zespół zagrał wiele koncertów, zarówno na wielkich festiwalach (jak Open’er Festiwal World Stage) jak i w mniejszych salach koncertowych . Do 2012 Trio koncertowało w większości krajów Europy, w Azji, Kanadzie, USA (m.in. Carnegie Hall NY, Chicago Symphony Center) i – przede wszystkim – w Polsce.

Skład:

Janusz Prusinowski, skrzypce/harmonia polska/cymbały/śpiew

Piotr Piszczatowski, bębenek/baraban/basy

Michał Żak, flet drewniany/szałamaja/klarnet

Piotr Zgorzelski, basy, prowadzenie tańców

Szczepan Pospieszalski, trąbka

 

 

Realizacja Poniedziałku Mazurkowego jest możliwa dzięki wsparciu Dzielnicy Bielany Miasta ST Warszawy.

unnamed

 

Nasi partnerzy: