Wystawa malarstwa Stanisława Baja

ul. Podskarbińska 2, Warszawa, Polska

Stanisław Baj, malarz, ur. 1953 na Podlasiu, w Dołhobrodach nad Bugiem. Jest profesorem Wydziału Malarstwa na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, którą sam ukończył (dyplom z wyróżnieniem w pracowni prof. Ludwika Maciąga). Prowadzi pracownię dyplomującą malarstwa dla studentów od II do V roku. Autor ponad 90 wystaw indywidualnych w kraju i za granicą, uczestniczył w ponad 100 wystawach zbiorowych. Prace artysty znajdują się w zbiorach muzeów polskich oraz w kolekcjach krajowych i zagranicznych.

Artysta wystawia głównie malarstwo i rysunek. Początkowo malował sceny rodzajowe inspirowane życiem wsi i naturą. Od lat 80. zawężył pole tematyczne do pejzażu i przedstawień portretowych. Maluje najbliższe mu osoby i miejsca. Jego obrazy mają cechy uniwersalne, zwłaszcza liczne portrety matki artysty, które są świadectwem miłości, cierpienia i przemijania. Podobnie zakola dzikiej rzeki Bug, malowane wprost z natury, od realistycznych do abstrakcyjnych mają wymiar symboliczny.

Prezentowana na festiwalu wystawa to malarskie wizerunki matki i bliskich sąsiadów, mieszkańców rodzinnej wsi Dołhobrody nad Bugiem. Te portrety na festiwalu „Wszystkie Mazurki Świata” czują się jak w domu.

 

Kurator wystawy: Diana Szawłowska

Nasi partnerzy: