Festiwal 2011

Debiutujący młodzi muzycy „Starej Tradycji”, konferencja „Muzyka Ocalona” i brzmiące przeróżnymi dźwiękami Targowisko Instrumentów, to tylko niektóre z wydarzeń wiosennej edycji Festiwalu Wszystkie Mazurki Świata”, który wirował w Warszawie od 25 do 30 kwietnia.

Festiwal rozpoczął się tradycyjnie w poniedziałek wielkanocny. Po wspólnym polonezie wokół bielańskiego kościoła udaliśmy się na koncert mazurków Fryderyka Chopina i Karola Szymanowskiego w wykonaniu Joanny Maklakiewicz oraz jazzowych impresji Grzecha Piotrowskiego.

O miejscu muzyki tradycyjnej i sposobach jej zachowania opowiadali polscy archiwiści, badacze i praktycy zgromadzeni na wtorkowej Konferencji „Muzyka Ocalona”. Wieczorem natomiast wracaliśmy wspomnieniami do Festiwalu sprzed roku, oglądając film „Wszystkie Mazurki Świata” w reżyserii Tomasza Knittla.

Trzeci dzień Festiwalu rozbrzmiewał muzyką najmłodszego pokolenia muzykantów. Laureaci „Starej Tradycji” znakomicie sprawdzili się podczas swoich występów, które z koncertu przerodziły się w potańcówkę. Równie energicznym zakończeniem tego wieczoru okazał się koncert ukraińskiego zespołu Bożiczi.

Gry na bębenku, skrzypcach, cymbałach, śpiewu tradycyjnego, tańców mazowieckich oraz wielkopolskich można było zasmakować podczas warsztatów, które rozpoczęły się w czwartek w Mazowieckim Centrum Kultury i Sztuki.

Barokowe „poszukiwanie stylu polskiego” przybliżył nam koncert „Notre Orchestre de Pologne”. Serca publiczności zdobył kolejny wykonawca czwartkowego koncertu - skrzypek z łęczyckiego Tadeusz Kubiak, który nieprzeciętnymi komentarzami okraszał wygrywane przez siebie melodie. Koncert zakończył występ zespołu Kwadrofonik, prezentujący własną interpretację mazurków Karola Szymanowskiego. W Klubie Festiwalowym natomiast byliśmy świadkami realizacji projektu Jacka Mielcarka i Kasi Szurman pt.„Śliczne Goździki”.

062

Piątkowy koncert był niezapomnianym wydarzeniem muzycznym. W Studiu im. Lutosławskiego wykonując pieśni kurpiowskie wystąpili: Chór Polskiego Radia pod. dyr. Stanisława Krawczyńskiego, śpiewaczki z parafii Czarnia oraz zespół „Monodia” Adama Struga. Była to znakomita okazja do tego, by usłyszeć w chóralnym i oryginalnym wykonaniu pieśni, którymi inspirowali się Karol Szymanowski i Henryk Mikołaj Górecki. Te same melodie wybrzmiały także w interpretacji współczesnego męskiego zespołu śpiewaczego.

W Klubie Festiwalowym jazzowych brzmień w rytmie mazurków dostarczył nam Marcin Pospieszalski wraz z zespołem.

Liry korbowe, katarynki, suki biłgorajskie i fisharmonia to tylko kilka z niezwykłych instrumentów, które mogliśmy poznać podczas Targowiska Instrumentów. Festiwal zakończyła Noc Tańca, a wirowaliśmy do muzyki m.in. kapeli Jana Gacy , kapeli Aleksandra Krupykapeli Brodów i Jana CebuliEdwarda Markockiego, kapeli dudziarskiej, laureatów konkursu ”Stara Tradycja”, Janusz Prusinowski Trio.

Nasi partnerzy: