Festiwal jesień 2010

Edycja Jesienna Festiwalu „Wszystkie Mazurki Świata” przygotowana została specjalnie na zakończenie Konkursu Chopinowskiego i dedykowana była Instytutowi Adama Mickiewicza z okazji 10-lecia jego działalności. Tak samo jak wiosną, Skwer wypełnił się po brzegi publicznością – koncerty, warsztaty, klub festiwalowy i Noc Tańca stały się miejscem niezwykłych, muzycznych spotkań i wspaniałej zabawy.

Pierwszego dnia Festiwalu usłyszeliśmy mazurki w ich oryginalnym brzmieniu – w wykonaniu tradycyjnych kapel wiejskich (Józefa PiechotyBraci Tarnowskich), utwory skomponowane na kanwie muzyki Kujaw przez młodych kompozytorów, w wykonaniu Scontri Ensemble (projekt „Mazurki według Kolberga”), mazurki wiejskie w dialogu z kompozycjami Fryderyka Chopina (Magdalena Wojciechowska i Janusz Prusinowski Trio).

 

maz_628a

 

Mazurkowy jazz zawirował w wykonaniu Marcin Pospieszalskiego i Mazurek jazz impressions, a szwedzka polska grana była na intrygujących, tradycyjnych instrumentach przez Nyckelharpa Trio. W sobotę tańczyliśmy do białego rana - Noc Tańca otworzyły zapisane przez G.F. Telemanna „Tańce polskiej karczmy” (Orkiestra Czasów Zarazy), a potem do tańca grali polscy, szwedzcy i estońscy muzykanci (kapela Jana Gacy, kapela Sławomira Czekalskiego z Dobrzelina, Bracia Tarnowscy, Nyckelharpa Trio, Sofia Joons).

 

W ciągu dnia, na warsztatach w Państwowym Muzeum Etnograficznym, kilkadziesiąt osób uczyło się grać na skrzypcach i bębenku, śpiewać mazurki i tańczyć – tańce polskie i szwedzkie. Po raz pierwszy, w ramach warsztatów, również pianiści mieli możliwość nauki mazurków – bezpośrednio od wiejskich skrzypków i harmonistów.

Zamknięciem Festiwalu była niedzielna zabawa dla dzieci i rodziców ”Podwórko z mazurkami” w Fundacji Sto Pociech.

Nasi partnerzy: