Finaliści konkursu Stara Tradycja 2015

 Michał Fokt_str

Michał Fokt (ur. 1987) – harmonia trzyrzędowa

Michał Fokt wywodzi się z muzykalnej rodziny, w której umiejętności i instrumenty są przekazywane z pokolenia na pokolenie. Kiedy Michał wykazał zainteresowanie, zdolności i przede wszystkich chęci do nauki grania, ojciec (Waldemar Fokt) przekazał mu harmonię, a sam zaczął grać na skrzypcach. W 2009 roku powstała Rodzinna Kapela Foktów na bazie istniejącej już, ale niezupełnie rodzinnej kapeli. Rodzinna Kapela Foktów z Ostrołęki (Waldemar Fokt – skrzypce, Michał Fokt – harmonia, Jan Fokt – bębenek) grała na wielu przeglądach i potańcówkach m.in. Wiejskich Klubach Tańca. Najważniejsze osiągnięcia kapeli to: wyróżnienie na Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym, I miejsce na XV Mazowieckim Przeglądzie Folkloru – 55. Dniach Kolbergowskich, I miejsce na XX Konkursie Kapel i Śpiewaków Ludowych Regionów Nadwiślańskich „Powiślaki”.

Tym razem Michał spróbuje swoich sił jako solista.

 Grupa śpiewacza Zornica 1

Zornica – zespół śpiewaczy w składzie:

Anna Zubek (ur. 2001)

Martyna Galica (ur. 2000)

Natalia Guziak (ur. 2000)

Karolina Topór – Orawiec (ur. 2002)

Joanna Topór – Orawiec (ur. 2000)

Zespół śpiewaczy jest częścią Dziecięcego Zespółu Góralskiego „Zornica”, który działa przy Tatrzańskim Centrum Kultury i Sportu „Jutrzenka” w Zakopanem od 1988 roku. Zespół został założony przez znanego podhalańskiego artystę i sportowca Jana Fudalę. Obecnie zespół prowadzi artysta lutnik, dudziarz Szymon Bafia (laureal kazimierskiej Baszty). „Zornica” prezentuje folklor Skalnego Podhala: śpiew, taniec, muzykę, zwyczaje i zabawy dziecięce, a także poezję gwarową i gawędy góralskie. Dzieci poznają też grę na instrumentach pasterskich. W Zornicy tańczą i śpiewają dzieci i młodzież z Zakopanego i okolic. Obecnie w „Zornicy”, w trzech grupach tańczy i śpiewa 60 młodych góralek i górali. Wychowankowie zespołu brali udział w prestiżowych festiwalach folklorystycznych w Polsce i na świecie m.in. „Święto Dzieci Gór” w Nowym Sączu. Zornica dwukrotnie zdobywała pierwsze miejsca na Festiwalu w Kazimierzu Dolnym (2010, 2014) oraz była wielokrotnie nagradzana na Festiwalu Górali Polskich w Bukowinie Tatrzańskiej. W tym roku zdobyła Grand Prix Złotą Rozetę podczas Góralskiego Karnawału.

 Muzyka Orawska

Kapela Muzyka Orawska w składzie:

Marcin Kowalczyk (ur. 1976) – skrzypce prym

Paweł Czaja (ur. 1984) – altówka, śpiew

Tomasz Misiniec (ur. 1989) – kontrabas

Karolina Kowalczyk (ur. 1980) – skrzypce sekund, śpiew

Zespół tworzą przyjaciele z różnych miejscowości regionu polskiej Orawy (Lipnica Wielka, Jabłonka, Zubrzyca), których łączy wspólna pasja do muzyki swojego regionu. Dwóch z nich z wykształcenia jest etnografami, którzy żywo interesują się wyszukiwaniem ciekawych melodii regionu. Od dziecka związani z zespołami i kapelami ludowymi. Obecnie pracują nad dotarciem do jak największej ilości melodii orawskich, aby móc rozwijać region i pozostawić materiał dla innych zespołów i kapel w regionie.

 Kapela Mateusza Bornego

 

Kapela Bornego z Podzamcza w składzie:

Mateusz Borny (ur. 1981) – suka biłgorajska

Piotr Deptuła (ur. 1971) – skrzypce

Bartosz Gajdzik (ur. 1982) – bęben obręczowy

Robert Miedziocha (ur. 1983) – basy dłubane

Kapela Bornego z Podzamcza od wiosny 2012 r. prezentuje tradycyjną muzykę taneczną, wykonując również pieśni liryczne. Muzykanci korzystają z instrumentów takich jak: skrzypce, suka biłgorajska, basy dłubane, bęben obręczowy. Repertuar czerpią od mistrzów Roztocza Zachodniego: Stanisława Głaza, Bronisława Bidy, Stanisława Fijałkowskiego, Leona Krzosa, Zbigniewa Butryna. Inspirują ich osobiste spotkania z muzykantami. Kapelę fascynuje bliska interakcja z odbiorcą oraz surowe brzmienie muzyki. Można ich spotkać zarówno na miejskich, jak i wiejskich potańcówkach, przeważnie na wschód od Wisły.

 Kapela Dudziarzy Wielkopolskich

Kapela Dudziarzy Wielkopolskich CK ZAMEK w składzie:

Bartosz Mendlewski (ur. 1984) – dudy wielkopolskie

Marcin Jędraszak (ur. 1988) – skrzypce podwiązane

Kapela powstała w 1945 roku. Dzisiaj gra w niej trzecie i czwarte pokolenie. Nauka gry odbywa się dzięki tradycyjnemu przekazowi mistrz-uczeń ze słuchu (bez znajomości nut). Oprócz muzyki Bartosz Mendlewski, wzorem ojca i dziadka zajmuje się budową wielkopolskich instrumentów ludowych (sierszeńki, mazanki, kozły białe i czarne). Występując na regionalnych konkursach i przeglądach kapela wielokrotnie zdobywała wyróżnienia. Ich mistrzem jest Romuald Jędraszak znany powszechnie (w regionie i nie tylko) obecny szef kapeli.

 Kapela Fundacji Braci Golec

Mała Kapela Fundacji Braci Golec w składzie:

Oliwia Świerczek (ur. 2003) – prym I, śpiew

Anna Wandzel (ur. 2003) – prym I/II, śpiew

Golec Bartek (ur. 2004) – sekund, śpiew

Piotr Szczotka (ur. 2002) – bas, śpiew

„Mała Kapela Fundacji Braci Golec” to uczennice i uczniowie z Ogniska Twórczości Artystycznej w Łodygowicach. Grają razem od września 2012 roku. Kapelę prowadzi młode pokolenie instruktorów i muzyków z Żywiecczyzny (Małgorzata Filary skrzypce, Rafał Bałaś bas). Laureaci regionalnych konkursów m.in. Gry na Unikatowych Instrumentach, Przeglądu Kolęd i Pastorałek.

 Zornica - kapela dudziarska_str

Kapela Zornica w składzie:

Szymon Bafia (ur. 1982) – dudy podhalańskie, śpiew, złóbcoki

Jakub Kluś (ur. 1998) – dudy podhalańskie, śpiew, złóbcoki, skrzypce

Michał Pawlikowski (ur. 1998) – dudy podhalańskie, basy podhalańskie, śpiew

Kapela jest częścią dziecięcego Zespołu Góralskiego „Zornica”, który działa przy Tatrzańskim Centrum Kultury i Sportu „Jutrzenka” w Zakopanem od 1988 roku. Zespół został założony przez znanego podhalańskiego artystę i sportowca Jana Fudalę. Obecnie zespół prowadzi artysta lutnik, dudziarz Szymon Bafia (laureat kazimierskiej Baszty). „Zornica” prezentuje folklor Skalnego Podhala: śpiew, taniec, muzykę, zwyczaje i zabawy dziecięce, a także poezję gwarową i gawędy góralskie. Dzieci poznają też grę na instrumentach pasterskich. W Zornicy tańczą i śpiewają dzieci i młodzież z Zakopanego i okolic. Obecnie w „Zornicy” tańczy i śpiewa w trzech grupach 60 młodych góralek i górali. Wychowankowie zespołu brali udział w prestiżowych festiwalach folklorystycznych w Polsce i na świecie m.in. „Święto Dzieci Gór” w Nowym Sączu. „Zornica” dwukrotnie zdobywała pierwsze miejsca na Festiwalu w Kazimierzu Dolnym (2010, 2014) oraz była wielokrotnie nagradzana na Festiwalu Górali Polskich w Bukowinie Tatrzańskiej. W tym roku zdobyła Grand Prix Złotą Rozetę podczas Góralskiego Karnawału.

 Kacper Ciaś

Kacper Ciaś (ur. 1992) – harmonia pedałowa

Uczy się grać od 2008 roku, kiedy to poznał muzykancką rodzinę Adamczyków z Leszczyn koło Szydłowca. Jan Adamczyk z Budek (ur. 1936) zgodził się uczyć go grać na harmonii pedałowej. Jego mistrzem jest też saksofonista i harmonista Mieczysław Kołodziej (ur. 1943) ze Stąporkowa, akordeonista Władysław Jęczmiński (ur. 1925) ze wsi Kucębów koło Bliżyna orz harmonistka Wiesława Gromadzka. Kacper uczy się także z nagrań Andrzeja Bieńkowskiego i z nagrań z przeglądów muzyki ludowej. Występował na przeglądzie „Muzykanty” w Końskich w 2010 r. (III miejsce w kategorii solistów), na konkursie „Stąporkowski Talent 2010″ (II miejsce) oraz z kapelą Jana Adamczyka z Budek na przeglądzie im. Braci Wyrwińskich w Pawłowie w 2014 r. Obecnie oprócz harmonii pedałowej gra też na harmonii trzyrzędowej ręcznej i na akordeonie. Harmonię pedałową zakupił od twórcy Czesława Adamczyka ze Skarżyska w 2010 r.

Katarzyna Wińska

Katarzyna Wińska (ur. 1984) – lira korbowa i śpiew

Śpiewa polskie pieśni tradycyjne oraz wschodniosłowiańskie. Gra na lirze korbowej. Jako córka etnologów-podróżników, od dzieciństwa miała też do czynienia z muzyką tradycyjną z Polski i innych części świata. Z wykształcenia filozofka i etnolingwistka. W latach 2012-2013 była stypendystką rządu indyjskiego, w Indiach mieszkała przez rok i uczyła się muzyki karnatyckiej w systemie guru-uczeń. Współpracowała m.in. z Domem Tańca Poznań, Warszawskim Domem Tańca, Teatrem Wiejskim Węgajty, Festivalem Ethno Port, Fundacją Za Wszelką Cenę, zespołem Miecielica (w 2006 r. I Nagroda na Poznańskim Festiwalu Pieśni Słowiańskich), zespółem Czarolija. Obecnie wraz z Witkiem Zalewskim tworzy duet Daorientacja. Jest laureatką II nagrody na Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w kategorii rekonstrukcja.

 

Andrzej Gut-Mostowy_str

Andrzej Gut-Mostowy (ur. 2001) – dudy podhalańskie, śpiew

Solista jest członkiem Dziecięcego Zespółu Góralskiego „Zornica”, który działa przy Tatrzańskim Centrum Kultury i Sportu „Jutrzenka” w Zakopanem od 1988 roku. Zespół został założony przez znanego podhalańskiego artystę i sportowca Jana Fudalę. Obecnie zespół prowadzi artysta lutnik, dudziarz Szymon Bafia (laureat kazimierskiej Baszty). „Zornica” prezentuje folklor Skalnego Podhala: śpiew, taniec, muzykę, zwyczaje i zabawy dziecięce, a także poezję gwarową i gawędy góralskie. Dzieci poznają też grę na instrumentach pasterskich. W „Zornicy” tańczą i śpiewają dzieci i młodzież z Zakopanego i okolic. Obecnie w „Zornicy” tańczy i śpiewa w trzech grupach 60 młodych góralek i górali. Wychowankowie zespołu brali udział w prestiżowych festiwalach folklorystycznych w Polsce i na świecie m.in. „Święto Dzieci Gór” w Nowym Sączu. „Zornica” dwukrotnie zdobywała pierwsze miejsca na Festiwalu w Kazimierzu Dolnym (2010, 2014) oraz była wielokrotnie nagradzana na Festiwalu Górali Polskich w Bukowinie Tatrzańskiej. W tym roku zdobyła Grand Prix Złotą Rozetę podczas Góralskiego Karnawału.

 

Nasi partnerzy: