Festiwal „Wszystkie Mazurki Świata” pod hasłem Nurty_Wiry_Wisła – idea

Festiwal Wszystkie Mazurki Świata świętujemy już po raz ósmy. Spotykamy się, by słuchać, grać, śpiewać i tańczyć, by przejmować muzykanckie rzemiosło od wiejskich Mistrzów, by odkrywać muzyczne wyspy i kontynenty, często zatopione oceanem niepamięci.

Spotykamy się nad Wisłą, w sercu Warszawy, Mazowsza, Polski i Europy. Z tej perspektywy słuchamy świata: najpierw tego co blisko, potem tego co dalej, najpierw tego co dotyczy nas osobiście, potem tego co nadaje szerszą perspektywę, najpierw tego co we własnym języku, potem tego co w innych.

Tegoroczny festiwal następuje bezpośrednio po Wielkanocy, możemy więc – tak jak podczas pierwszej edycji – inicjować go świętowaniem „Poniedziałku Mazurkowego” na Bielanach, łącząc duszę i ciało, modlitwę i taniec, Wielkanoc i wiosnę.

Naszym kołem zamachowym są warsztaty śpiewu, tańca i gry na instrumentach, umożliwiające każdemu zainteresowanemu zdobycie podstaw do praktykowania muzyki tradycyjnej. W tym roku festiwalowa oferta warsztatów jest tak szeroka, że można już mówić o powołaniu w Warszawie cyklicznego Uniwersytetu Mazurkowego. Ruszamy we wtorek rano a kończymy w sobotę po południu, może być intensywnie i rewolucyjnie.

Młodzi muzykanci próbują sił w konkursie Stara Tradycja. Jego finał to pełnoprawny koncert festiwalu, w którym wystąpią sami laureaci – w tym roku 13 wykonawców i kapel. Nieznani (jeszcze) szerzej muzycy i śpiewacy spotkają się z festiwalową publicznością, będą mieć szansę poznać się wzajemnie i poczuć siłę i wartość tego co robią. To dodaje chęci.

W koncertach interesują nas trzy rodzaje zjawisk: muzyka w społecznościach lokalnych, muzyka zapomniana „przypomniana” na nowo oraz relacje muzyki Polski z muzyką innych krajów.

Koncert „Opoczno stolicą oberka” odpowiada na pytanie o aktualny krajobraz regionu, tętniącego niegdyś muzyczną intensywnością. Zagrają muzykanci od najbardziej doświadczonych po kapele nowatorskie, z perkusją i gitarą. Ciąg dalszy opoczyńskiego muzykowania – zaplanowany jest w kolejnym tygodniu – w Opocznie.

Koncert „Pieśni wiosny, pieśni lata” nachylony jest ku wschodowi. Wydaje się, że na Podlasiu zaczyna się muzyczna kraina, która ciągnie się przez Polesie i kończy aż w Rosji. Sposób śpiewania i repertuar są archaiczne i w dużej mierze wspólne. Wspólnota.

Wisła. Spoglądamy w jej nurt prawie codziennie, ale czy kojarzy nam się z muzyką? Czy umiemy wyobrazić sobie melodie, które brzmiały na jej brzegach albo niosły się nad wodą śpiewane o świcie przez flisaków? Będziemy wędrować z prądem i pod prąd zbierając, a czasem reaktywując „Muzykę Wisły”. Melodie pasterskie od strony górskich źródeł i powolne kujawiaki od Torunia, powiślaki i zawiślaki ze środkowego biegu, tańce flisaków i piosenki warszawskich przedmieść. Może będziemy „urzeczeni”?

Sobotnie Targowisko Instrumentów to feeria dźwięków, kolorów i osobowości. Jesteśmy dumni z tego, że przybywa do nas tylu twórców z całej Centralnej Europy, a jeszcze bardziej, że fujarki, harmonie, liry, cymbały, ligawy, skrzypce, bębny, dudy, gliniane ptaszki i 1001 muzycznych cudeniek znajdują nabywców i użytkowników. Każdy znajdzie coś dla siebie. Oprócz stoisk przez cały dzień toczą się koncerty, prezentacje, opowieści – i jest też dedykowana przestrzeń muzyczno – teatralna dla dzieci, czyli Małe Mazurki.

Nie ma Mazurków bez Nocy Tańca. To finał wszystkiego, wspaniała zabawa do białego rana, muzyka, która nie mieści się na scenie, ale brzmi we wszystkich możliwych zakamarkach gościnnej Fortecy Kręglickich. Wśród grających do tańca najlepsze kapele wiejskie z różnych regionów i wschodzące gwiazdy muzyki tradycyjnej, goście ze Skandynawii i Rosji, muzyka warszawska i niespodzianki!

Skaczemy zatem obiema nogami w nurt muzyki i dajemy się porwać muzycznym wirom i tanecznym prądom!

Wiwat Mazurki!

Wiwat Nurty, Wiry, Wisła !

 

Janusz Prusinowski

i Ekipa Organizatorska

info o dofinansowaniu1

 

Nasi partnerzy: