Małe Mazurki 2016

Sobota 23 kwietnia 2016 roku

godzina 11.00 – 17.00

Forteca, ul. Zakroczymska 12 (zobacz na mapie) 

 

Program Małych Mazurków 2016:

11.00  Warsztat gry mazurków ze słuchu dla najmłodszych

prowadzenie: Paula Kinaszewska

 

11.45  Mazowieckie gry i zabawy dla dzieci

prowadzenie: Kapela Niewińskich

 

12.30  Szkoła skrzypcowa suzuki TUULEVIIUL  czyli tłumacząc z estońskiego ” Skrzypcowy wiatr”( Tallin, Estonia)

prowadzenie: Kristi Alas z uczniami

 

13.15  Wielkopolskie tańce i zabawy dla dzieci

prowadzenie: Romuald Jędraszak i Katarzyna Hełpa-Liszkowska

 

14.00  Gry i zabawy dziecięce z Żywiecczyzny

prowadzenie: Przemysław Ficek, Marcin Blachura i Marta Blachura

 

14.45  Śpiewobajki Kajki - wspólne tworzenie zabaw i piosenek – spotkanie dla dzieci i rodziców

prowadzenie: Kaja Prusinowska

 

15.30 kapela Maliszów – melodie pogórza – warsztat dla muzyków od lat 12

prowadzenie: rodzinna kapela Maliszów

 

16.30 Spektakl FINTIKLUSZKI – folkowe okruszki

wykonanie: Teatr Małe Mi

 

———-

Warsztat gry mazurków ze słuchu dla najmłodszych

Najłatwiej zostać muzykantem, przysłuchując się muzyce na żywo i próbując od razu ją wykonywać, bawiąc się przy tym i śpiewając. Najlepiej grać ze słuchu, i najlepiej robić to wspólnie z innymi muzykalnymi osobami. Spróbujemy?

Paula Kinaszewska – doświadczona aktorka, pieśniarka i skrzypaczka ludowa. Wykonuje repertuar współczesny, a także tradycyjne pieśni, przyśpiewki i skoczne melodie taneczne. Jako aktorka występuje na scenie Teatru Dramatycznego w Warszawie, wcześniej Teatrów Studio, Wybrzeże i Narodowego. Wielokrotnie nagradzana za osiągnięcia artystyczne. Liderka zespołów muzycznych Maryna C. i Kapela Parura. Animatorka wydarzeń społeczno – artystycznych związanych z muzyką tradycyjną- potańcówek, koncertów i spotkań. Matka Leona, który gra na klarnecie- ostatnio pojawia się z nią na koncertach.

ztadeuszemjedynakiem

———-

TUULEVIIUL czyli „Skrzypcowy wiatr” (Estonia, Tallin) – Kristi Alas z uczniami, szkoła skrzypcowa suzuki

Specjalni Goście Targowiska i Małych Mazurków

Przyjadą do nas jedynie cztery przedstawicielki dużej kompanii, specjalnie żeby pograć polskie mazurki i nauczyć ich potem młodsze dzieci. My też się czegoś od nich nauczymy!

Pomysł założenia dziecięcej grupy ludowej Tuuleviiul (tłumacząc z est. „Skrzypcowy Wiatr” ) zrodził się cztery lata temu w szkole muzycznej Vanalinna Hariduskolleegium gdzie jako dodatek do muzyki klasycznej , rozpoczęła się nauka muzyki ludowej Estonii. Grupa skupia razem ponad 30- estońskich oraz rosyjsko-języcznych dzieci w wieki od 3 do 19 lat, ze szkół muzycznych Vanalinna Haridus Kolleegium i Lasnamäe Muusikakoolist. Większość dzieci rozpoczęła swoje muzyczne nauczanie bardzo wcześnie – jako trzy,cztero,piecio lub sześciolatkowie.Jak do tej pory grupa wystąpiła na: XI Festiwalu Pieśni i Tańca , Festiwalu Starówka, Festiwalu Ludowym Viru Märjamaa i Viljandi , Targach św.Marcina , Dziecięcym Festiwalu Ludowym w Järvamaa , Festiwalu Skrzypiec Kihnu , 100 Estonskich Dniach Ludowej Muzyki , Międzynarodowym festiwalu Fiulbaltica 2014 w Turku – Finlandia oraz na Festiwalu Somello – Finlandia. Koncertowalismy również w: muzeum morskim- Lennusadam -Tallin , muzeum ludowym- Rannarahva Museum jak i w Kloostri Ait -Tallin . Występowaliśmy również z innymi muzykami łącznie z : Marią Pokinen – piosenkarką , Idą Elina –fińską pop-jazzową cytrzystką oraz z innymi . Członkowie grupy Tuuleviiul z powodzeniem uczestniczyli w ogólnokrajowych estońskich konkursach instrumentalnych organizowanych dla uczniów szkół muzycznych.

Historia Kristi

„ Dla mnie jako nauczycielki, zawsze najważniejsze jest to aby dziecięca miłość do muzyki wzrastała w trakcie ich edukacji instrumentalnej.  Kiedy założyliśmy grupę Tuuleviiul jakieś pięć lat temu, zauważyłam już od pierwszej lekcji, że muzyka ludowa porusza i przemawia do dzieci . Cieszą się muzyką swoich przodków co sprawia , że chcą kontynuować grę . Odmienne i improwizacyjne możliwości muzyki ludowej dostarczają dzieciom muzycznej wolności zarówno w grze na ich instrumentach jak i we własnych kompozycjach . I co najważniejsze:  rozwój i zrozumienie naszego muzycznego języka ojczystego . Grupa dziecięcych skrzypków ludowych Tuuleviiul charakteryzuje się gorliwym duchem dzieci i rodziców, których jednoczy gra na instrumentach , muzyka i przyjaciele.

Muzyka jest czystą radością . Życzę wam muzycznych uciech. ”

Kristi Alas , nauczycielka

———-

Wielkopolskie tańce i zabawy dla dzieci

Katarzyna Hełpa-Liszkowska i Romuald Jędraszak współpracują ze sobą od kilku lat prowadząc różnego rodzaju wydarzenia edukacyjno-artystyczne, bądź występując w roli gości-ekspertów w podobnych inicjatywach. Na swym koncie mają kilka cykli audycji w wielkopolskich placówkach oświatowych (realizowanych m.in. przez Pro Sinfonikę działającą przy Filharmonii Poznańskiej), udział w domach tańca organizowanych przez Dom Tańca Poznań oraz wiele imprez w kraju i za granicą (głównie dla tzw. Domów Polskich, min. w Wiedniu i Madrycie), a nawet dla Narodowego Muzeum Etnograficznego w Budapeszcie. Ostatnio współpracują także na innym polu – jako instruktorzy w Zespole Folklorystycznym „Szamotuły”, gdzie obok 40 osobowej grupy tanecznej dzieci i 30 osobowej grupie tanecznej dorosłych, rozwija się także prężnie 5-osobowa kapela dudziarska.

Romuald Jędraszak – dudziarz, muzyk i mistrz wyuczający gry na dudach, sierszeńkach, mazankach i skrzypcach podwiązanych. Z zawodu jest murarzem. Naukę gry na dudach rozpoczął zupełnie przypadkowo jako jedenastoletni chłopiec u Stanisława Grocholskiego – starego dudziarza i kierownika kapeli dudziarskiej w Poznaniu. W październiku 1971 r. zadebiutował w Gołębinie na II Turnieju Dudziarzy, grając ze swoim kolegą – skrzypkiem – Reniem Dukatem. Obecnie Romuald Jędraszak naucza w 5 ośrodkach: CK „Zamek” w Poznaniu, DK w Stęszewie, GOK w Połajewie, CK Czempiń i SzOK w Szamotułach. Największą zaletą pracy dydaktycznej R. Jędraszaka jest efektywność i skuteczność nauczania /w ciągu zaledwie 1 roku powstaje kapela gotowa do występów/ oraz posługiwanie się tradycyjną metodą bezpośredniego przekazu tradycji muzycznej „mistrz-uczeń”, bez znajomości nut, jedynie „ze słuchu”. Gra na dudach to jego pasja, często sam mówi : „Ja tym żyję”.

Katarzyna Hełpa-Liszowska – z wykształcenia etnolog i antropolog kultury, menedżer kultury, choreograf i instruktor tańca ludowego z 25-letnim stażem tanecznym i ponad 10-letnim stażem instruktorskim. Obecnie w ramach studiów doktoranckich na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu pogłębia wiedzę i prowadzi badania z zakresu kulturowych uwarunkowań rozwoju oraz zarządzania międzykulturowego. Prowadziła liczne prelekcje, wykłady, warsztaty i szkolenia z zakresu kultury tradycyjnej, polskiego dziedzictwa kulturowego, a także ich współczesnych aspektów w kulturze masowej. Ponadto wychodząc z założenia, że „tańczyć każdy może i każdy powinien” chętnie sięga po taniec ludowy podczas warsztatów z dziećmi, młodzieżą, dorosłymi i seniorami, a także osobami niepełnosprawnymi fizycznie i umysłowo. Współpracowała w tym zakresie z wieloma instytucjami w kraju i za granicą, w tym z Instytutami Polskimi w Wiedniu, Madrycie i Budapeszcie. Była jednym z prowadzących w dużym projekcie realizowanym przez Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego pt.: „Szkoła liderek rozwoju lokalnego”, realizując swój autorski program „Taniec czyni cuda” bazujący na folklorze wielkopolskim.

———-

Gry i zabawy dziecięce z Żywiecczyzny

W trakcie warsztatów nauczymy kilku gier i zabaw góralskich, pogramy wspólnie na prostych gwizdkach z czarnego bzu i potańczymy do dźwięków muzyki Beskidu Żywieckiego.


———-

Śpiewobajki Kajki - wspólne tworzenie zabaw i piosenek – spotkanie dla dzieci i rodziców

Improwizowane zabawy muzyczne, dla rodzin kierujemy do kameralnej grupy odkrywców.

Wraz z Kają Prusinowską współzałożycielką Teatru Słuchaj Uchem, będziemy wymyślać nowe zabawy, wspomnąć stare, szukać i znajdować. Co znajdować? Niespodzianka. Spróbujemy śpiewać obrazki, oraz rysować melodie. Planujemy też zupełnie nowe zabawy, ze starodawnych piosenek. Pomoże nam grono doborowych asystentów czarodziejskich: Julia Owczarczak ( http://cargocollective.com/juliethepirate) a także dzieci!

———-

Kapela Maliszów – melodie pogórza – warsztat dla muzyków od lat 12

Warsztaty, a właściwie spotkanie z Kapelą Maliszów, to wspaniała możliwość do wymiany doświadczeń z rodzinnym zespołem, który jest znany wszystkim miłośnikom muzyki tradycyjnej w Polsce, a ostatnio także i na szerokim świecie. O instrumentach z własnej pracowni opowie Jan Malisz. Dowiecie się sporo o roli poszczególnych instrumentów w kapeli, a potem czas na sprawy praktyczne z tym związane, czyli granie. Czeka Was nauka kilku melodii z naszego, pogórzańskiego regionu, z uwzględnieniem improwizacji i ozdobników. Mile widziane oprócz skrzypiec również basy i inne ludowe instrumenty.

 

———-

Spektakl FINTIKLUSZKI – folkowe okruszki, teatru Małe Mi.

FINTIKLUSZKI, w języku mieszkańców krainy Dawno Dawno Temu, to po prostu DROBIAZGI.

Wpisujące się w rok Oskara Kolberga, zabawne, błyskotliwe, wzruszające, zapomniane przypowiastki, obyczaje, wspomnienia, wierszyki i przyśpiewki, zebrane w Wędrownym Kramie z Opowieściami. Wskrzeszają świat Wielkoludów, Domowych Skrzatów, zdradzają tajemnice powstania Skowronka. Bogactwo uniwersalnej mądrości ludowej ukazane przy pomocy różnych form teatru lalek, tradycyjnych zabawek, instrumentów muzycznych, pieśni brawurowo zaaranżowanych przez Karolinę Cichą – laureatkę Nowej Tradycji 2013.

Spektakl dla dzieci od lat 3 do 103. Trwa około 45 minut.

Małe Mi to wierny tradycji wędrownych opowiadaczy Autorski Teatr Lalek Sławy Tarkowskiej, absolwentki Wydziału Sztuki Lalkarskiej Akademii Teatralnej, dyplomowanej bajkoterapeutki.

12946952_988499207872726_1714529040_o12969305_988499444539369_1242709434_n

Nasi partnerzy: