Bożiczi

Zespół powstał w 1999 roku. W jego skład wchodzi siedmioro uczestników, absolwentów katedry folkloru Państwowej Ukraińskiej Akademii Muzycznej im. Czajkowskiego oraz Kijowskiego Ludowego Uniwersytetu Kultury i Sztuki.

Bożiczi prezentują muzykę wiejską zachowując jej autentyczny charakter.  Muzykę wokalną i instrumentalną oraz ludowe tańce, z terenów położonych wzdłuż Dniepru, przede wszystkim lewobrzeżnej Ukrainy. Pieśni, muzykę i tańce, które zespół ma w repertuarze, jego członkowie zapisują i nagrywają własnoręcznie podczas ekspedycji. Bożiczi przeprowadzili ich już bardzo wiele.
Ich repertuar, w części śpiewanej składa się z pieśni obrzędowych (kolędy, pieśni wiosenne, wielkanocne, „petriwki”- pieśni letnie, kupalskie, żniwne, weselne) i pieśni „zwyczajnych” – lirycznych i żartobliwych, pieśni żołnierskiego i czumackiego pochodzenia. Część instrumentalna – to granie do tańca na dawnej harmonii i podobnym do tamburyna bębnie.

Bożiczi znają ponad 50 dawnych, tradycyjnych ukraińskich tańców, których nauczyli się bezpośrednio od starszego pokolenia mieszkańców wsi. Swoje umiejętności przekazują w „Szkole tradycyjnego ludowego tańca”, którą założyli i prowadzą.
Zespół nagrał 5 płyt. Wydał pierwszy na Ukrainie podręcznik do tańców tradycyjnych (na DVD). Na zamówienie Ministerstwa Kultury Ukrainy został zrealizowany film dokumentalny o zespole i jego badaniach terenowych. W 2010 z inicjatywy zespołu została przeprowadzona kampania promująca tradycyjną ukraińskę kulturę pt: „Nie pozwól zamilknąć głosom przodków”.
Podobnie jak pieśni i tańce, tak samo i stroje uczestników są wyszukiwane i pozyskiwane podczas własnych ekspedycji. W zbiorach zespołu jest ponad 20 000 pieśni.
Zespół jest bierze udział w licznych festiwalach, zarówno na Ukrainie jak i zagranicą (Rosja, Austria, Węgry, Polska, Białoruś, Litwa, Łotwa).

Skład zespołu:
Ілля Фетисов, wokal, harmonia, kierownik
Сусанна Карпенко, wokal, bęben
Ірина Борисенкоwokal, bęben
Валерій Гладунець, wokal
Ольга Карапатаwokal
Марія Кудрявцеваwokal
Ганна Архіпчук, wokal

Dyskografia:
«Псальми. Помишляйте, чєловєци», народні пісні духовного змісту, 2009
DVD – навчальний посібник з українських народних танців, 2009
«Українські народні танці», частина 1, 2009
«Вік любиш – не налюбишся. Пісні про кохання», 2007
«Шо з Києва та й до Русалима. Колядницькі пісні», 2005
«Котилася, ой, ясна зоря, з неба», 2004

Nasi partnerzy: