Genowefa Lenarcik

Genowefa Lenarcik,

ur. 1940 , we wsi Krobia, powiat Ostrołęcki. Jest córką Stanisława Brzozowego, legendarnego śpiewaka kurpiowskiego (1901-1983). Mieszka w lubelskim.

Jej ojciec, Stanisław Brzozowy uważany jest za jednego z najwybitniejszych reprezentantów śpiewu kurpiowskiego a jednocześnie wielką indywidualność muzyczną. Poświęcono mu wiele opisów i analiz, szpule z nagraniami jego głosu są stale odsłuchiwane przez pokolenia rekonstruktorów muzyki tradycyjnej, etnomuzykologów, badaczy. Miał pięć córek, zajmował się gospodarstwem, lubił polować i łowić ryby, a przede wszystkim uwielbiał śpiewać. Jego charakterystyczny głos i sposób śpiewu zachwyca, zdumiewa, budzi podziw.

Genowefa Lenarcik odziedziczyła po ojcu talent muzyczny i przejęła cechy jego stylu śpiewaczego. Chętnie przekazuje bogaty repertuar rodziny Brzozowych. Przed kilku laty jej córka nawiązała kontakt z fundacją „Muzyka Kresów”. Od tej pory grupa przyjaciół z Lublina, początkowo z Moniką Mamińską – Domagalską z fundacji „Muzyka Kresów”, później z Ewą Grochowską często ją odwiedza. Nauka pieśni przebiega podobnie jak w domu Brzozowych – wspólne śpiewy w kuchni, rozmowy, wspominki, zwierzenia. Z relacji córki wynika, że Stanisław nie był surowym nauczycielem – nie poprawiał, nie komentował, tylko – jak wspomina pani Gienia – czasem mówił: Gienia, więcej kulasików! „Kulasiki” to specyficzne zakończenia fraz, opisane przez prof. Jana Stęszewskiego jako „przeskakiwanie głosu w falset”, a przez prof. Piotra Dahliga jako „jodłująca maniera zamykania strofki”. Pani Gienia przejęła styl nauki ojca, choć nie zawsze jest równie łagodna. Czasem potrafi przerwać pieśń pytając: no! a gdzie kulasiki?

Koncert poświęcony będzie muzyce rodziny Brzozowych, która wykształciła swój odrębny styl śpiewaczy. Z Genowefą Lenarczyk wystąpią uczniowie – Olga Kozieł, Ewa Grochowska, Bartłomiej Drozd, Paweł Grochocki. Po raz pierwszy uchylone zostaną drzwi do kuchni, gdzie zazwyczaj się spotykają.

Nasi partnerzy: