Jan Gaca

Jan Gaca (1933-2013) był jednym z najlepszych weselnych skrzypków mikroregionu kajockiego. Miejsce to do dziś słynie ze wspaniałej, ekspresyjnej muzyki instrumentalnej, przez sąsiadów zawistnie nazywanej „kajockimi wigibusami”.

Na jego bogaty repertuar składały się przede wszystkim mazurki, oberki i polki „podłapane” m.in. od matki, która była znana w okolicy śpiewaczką oraz od brata Piotra Gacy – również skrzypka. Muzyka, którą pozostawił Jan Gaca, jest niezwykle dynamiczna i żywiołowa, cechuje ją bogate ozdabianie i „ogrywanie”, czyli wariantowe i improwizowane powtarzanie tematu.

Grał od 16 – go roku życia, przeszedł wszystkie etapy tradycyjnej „edukacji muzykanckiej”: grał najpierw wraz z braćmi (Piotrem i Władysławem) na bębenku obręczowym i barabanie, później stał się samodzielnym, cenionym skrzypkiem. Grywał z różnymi muzykantami i w różnych składach, także z harmonistami, od momentu, kiedy na wsi radomskiej zaczęły się pojawiać harmonie. Na co dzień grywał z braćmi Czesławem i Józefem Pańczakami, z którymi tworzył kapelę w innym składzie instrumentalnym (harmonia, baraban).

Wielokrotnie występował na lokalnych i ogólnopolskich przeglądach i festiwalach muzyki tradycyjnej, koncertował w Stanach Zjednoczonych i Szwecji. Nagrania jego kapeli znajdują sie w wielu archiwach państwowych i prywatnych w Polsce i za granicą.

W 2008 roku był Jan Gaca był stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Nasi partnerzy: