Kapela Brodów

Kapela Brodów – miłośnicy polskiej muzyki tradycyjnej.

Starodawne polonezy, finezyjne mazurki, dzikie obery, zaskakujące polki-utwory świeckie i religijne z obszaru Pierwszej Rzeczypospolitej, to elementy zbieranego przez ponad 20 lat unikalnego repertuaru kapeli.

Witold Broda od 15 lat wyszukuje ludowych skrzypków, cymbalistów i tancerzy rzeszowszczyzny, dokumentuje ich sztukę i uczy się repertuaru. Swoje zbiory przekazuje do archiwów IS PAN i Wydawnictwa Muzyka Odnaleziona. Organizuje, wraz ze Stowarzyszeniem Muzyki Dawnej w Jarosławiu, Festiwal Muzyki rzeszowskiej w Gnojnicy.

Skład:
Witek Broda
Jacek Mielcarek
Iwona Sojka
Marta Maślanka
Anatol Broda
Jakub Mielcarek

_______________________________________________________________________________

Opis koncertu

Wspólnie z Markiem Kruczkiem, cymbalistą z okolic Rzeszowa, kapela zagra repertuar rzeszowski. Następnie skoncentruje się na muzyce żydowskiej.

Z dzieł Oskara Kolberga przebija raczej nieprzychylny stosunek do Żydów – narzekał, że psują muzykę polską wprowadzając klarnety i inne dziwactwa, przez co zatraca ona swój charakter i nie brzmi tak  jak powinna. Na szczęście jednak, pomimo tych oporów, zapisał kilkanaście utworów o pochodzeniu żydowskim. Nie jest to muzyka klezmerska – zapisane utwory różnią się od niej harmonią, łączą zaś żydowski styl i frazę polską.

Część melodii, które zabrzmią podczas koncertu, to utwory zapamiętane przez wiejskich muzykantów z Rzeszowszczyzny w różnych sytuacjach – podsłuchane podczas żydowskich zabaw i wesel, wyuczone podczas terminowania u żydowskiego muzykanta, zasłyszane mimochodem i puszczone w dalszy obieg. Kapela zagra też znane w całej Polsce utwory o charakterze parodii, np. “Żydóweczko choć na bez, ja nie pójdę bo szabes”.

W składzie zespołu prócz skrzypiec i basów pojawią się cymbały, klarnet, taragot, a więc instrumenty kojarzone w tradycji z muzyką żydowską.

MySpace: www.myspace.com/kapelabrodow

Nasi partnerzy: