Kapela Ewy Grochowskiej i Macieja Filipczuka

Ewa Grochowska – skrzypce

Maciej Filipczuk – skrzypce

Kamil Owczarek – wiolonczela

Projekt muzyczny przygotowany specjalnie na koncert „Kolberg po żydowsku – spotkania z wiejską muzyką żydowską”. Usłyszymy melodie taneczne, „odziedziczone” przez muzykantów lub zaczerpnięte przez nich z repertuaru wiejskich i małomiasteczkowych kapel żydowskich oraz utwory pochodzące z zapisów nutowych i archiwów muzycznych. Wiele z nich znanych jest w różnych wariantach melodycznych w całej Polsce, niektóre zachowują unikalny rys idiomu muzycznego Lubelszczyzny.

 

Ewa Grochowska – prowadzi badania poświęcone gatunkom i stylom śpiewu tradycyjnego (przede wszystkim obrzędowego) w Polsce i Europie Środkowo – Wschodniej. Realizuje nagrania terenowe, zajmuje się działalnością warsztatową i koncertową poświęconą polskim pieśniom tradycyjnym i muzyce instrumentalnej z Małopolski Północnej i Lubelszczyzny. Jest autorką projektów edukacyjnych i artystycznych dedykowanych przekazywaniu, rekonstrukcji i popularyzacji polskiej muzyki tradycyjnej.

Uczennica skrzypka Jana Gacy, miłośniczka kajockiej dynamiki w muzyce instrumentalnej i dawnego śpiewu weselnego, w którym nie ma miejsca na śpiewanie „półgębkiem”. Uczy się tego od wiejskich śpiewaczek z centralnej i południowo – wschodniej Polski.

Członkini zespołów i projektów muzycznych: Tęgie Chłopy, Z Lasu, Warszawa Wschodnia, Kapela Braci Dziobaków, Orkiestra Jarmarku Jagiellońskiego, MZK Toruń.

Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2006, 2014).

 

Maciej Filipczuk – skrzypek, uczeń wiejskiego mistrza Kazimierza Mety.

W ramach swoich poszukiwań muzycznych skupia się na przekazie bezpośrednim mistrz–uczeń oraz zgłębia tajniki archaicznych form muzycznych Mazowsza, Kielecczyzny i Wielkopolski. Muzyk grający w formie in crudo, do tańca (Dom Tańca. Poznań, Maciej Filipczuk i goście weselni) oraz lider i współtwórca wielu projektów artystycznych inspirowanych muzyką tradycyjną, m.in. Lautari, Transkapela, Hałas Trio,Tęgie Chłopy, Niewte.

Współpracował z Teatrem Pieśń Kozła, Teatrem Narodowym, Teatrem Studio.

Stypendysta Ministra Kultury w ramach projektów „Mazurek Vulgaris”, „MetaMuzyka” i „Arche Vivum”.

 

Kamil Owczarek – młody człowiek szukający – wraz ze swoją wiolonczelą – miejsca w muzycznym świecie. Brał udział w kilkunastu festiwalach poezji śpiewanej, wykonując (z sukcesem) głównie własne utwory. Obecnie jest studentem I roku Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku, na kierunkach wiolonczela i musical. Bierze udział w projekcie „Orkiestra Jarmarku Jagiellońskiego” w Lublinie.

 

 

 

Nasi partnerzy: