Kapela Ignacego Aleksandra Krupy z Radomia

Muzykanci specjalizują się w wykonywaniu utworów ludowych swojego regionu. Są to siarczyste oberki, mazury, polki i walce. Repertuar obejmuje około 200 utworów. W przeszłości każdy z członków grupy zdobywał doświadczenie muzyczne uczestnicząc w różnego rodzaju świętach i obrzędach. Mimo krótkiego okresu działalności kapela jest znana w Radomskiem, a od 2006 roku, kiedy na Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu zdobyła „Basztę” – także w całej Polsce.

Charakterystyczne piękne brzmienie utworów kapeli z Radomia wydobywa się z instrumentów, które mają około 80 lat. Należy do nich między innymi harmonia pedałowa (unikatowa) wyprodukowana w Wytwórni Harmonii Jędrycha w Dęblinie. Aleksander Krupa jest wybitnym znawcą harmonii, zna doskonale budowę instrumentów, potrafi je wyremontować i nastroić. Umiejętności te nabył pracując w wytwórniach harmonii „Borucki” i „Jędrych”.

Skład kapeli:
Aleksander Krupa, harmonia pedałowa, trzyrzędowa, guzikowa/akordeon
Michał Kapturski, skrzypce
Jan Wochniak, bębenek

Zespół założył w 2005 roku Tadeusz Wrzesień – wybitny znawca muzyki ludowej Radomskiego oraz kolekcjoner harmonii i starych akordeonów. Kapela stale pozostaje pod jego opieką.

Nasi partnerzy: