Piotr Zgorzelski

Basista i tancerz w kapeli Janusz Prusinowski Trio. Od blisko 20 lat prowadzi warsztaty polskich tańców tradycyjnych w Polsce i na Świecie pochodzących m.in z takich regionów jak Mazowsze, Radomskie, Wielkopolska oraz Rzeszowskie. Stale współpracuje przy projektach realizowanych m.in. przez IMiT, NIFC, IAM.

Uczył się bezpośrednio od wiejskich tancerzy jak również ze źródeł archiwalnych, wypracowując autorski program zajęć uwzględniający współczesne predyspozycje i umiejętności, pokolenia pozbawionego żywego kontaktu z muzyka ludową. Współzałożyciel warszawskiego stowarzyszenia „Dom Tańca” (1994) i jego kilkuletni prezes. Jest autorem, inicjatorem oraz organizatorem cyklicznych projektów edukacyjno-kulturalnych związanych z muzyką i tańcem tradycyjnym, o zasięgu lokalnym oraz międzynarodowym (m.in. takie projekty jak : Dechy, Rzuć blagę i chodź potańczyć na Pragę, Tabor Domu Tańca, Korzenie, TaniecTradycyjny.pl. Współpracował przez wiele lat jako aktor oraz choreograf z off-owym teatrem „Scena Lubelska 30/32” (przedstawienia „Kalewala”, „Dawid”, „Gilgamesz”, „Czarna Mańka – królowa przedmieścia”), a także z Teatrem Narodowym w Warszawie oraz Teatrem Polskim.

Wraz z kapelą Janusz Prusinowski Trio koncertował i prowadził warsztaty w większości krajów Europejskich, a także w Azji i Ameryce Północnej (m.in. Carnegie Hall NY, Chicago Symphony Center). Jest pięciokrotnym stypendystą MKiDN dziedzinie tańca i animacji kulturalnej (1993, 2003, 2006, 2008, 2013).

W ramach obchodu roku Oskara Kolberga brał udział jako tancerz i muzyk m.in. w koncercie inaugurującym rok Oskara Kolberga w Filharmonii Narodowej oraz Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie, prowadził warsztaty „Tradycyjne tańce polskiej wsi” – warsztaty dla profesjonalnych tancerzy w Łucznicy (IMiT), prowadził warsztaty w Radziejowicach podczas Międzynarodowej Konferencji Muzykologicznej „Muzyka źródeł. Polska – Norwegia” (NIFC), prowadził warsztaty podczas Festiwalu Wszystkie Mazurki Świata oraz podczas kieleckiego Taboru Domu Tańca „Sędek 2014”, Miedzynarodowym Festiwalu Mozartowskim Mozartiana w Gdańsku, prowadził warsztaty „Strefa dźwięku i ruchu” w Zduńskiej Woli i wiele wiele innych.

Nasi partnerzy: