Stanisław Głaz

Stanisław Głaz, ur. 1933, skrzypek i tubista.

Pochodzi z muzykanckiej rodziny, pradziadek grał na klarnecie, dziadek i ojciec byli skrzypkami. Stanisław uczył się grać u ojca, ale w jego edukacji muzycznej bardzo ważna była też matka Marianna, z domu Małek, która słynęła jako świetna śpiewaczka, często zapraszano ją jako starościnę na wesela. Stanisław sam zarobił na swoje pierwsze skrzypce.

Jak wielu muzykantów zaczynał jako kolędnik, już w czasach okupacji i po wyzwoleniu. Grywał na weselach i chrzcinach, przez kilka lat jako sekundzista [drugi skrzypek, akompaniator]. W jego pierwszej zawodowej kapeli po wojnie grali Głaz z Momot i Małek z Flisów na klarnetach, a Jan Świs z Dzwoli na bębenku. Oprócz grania na skrzypcach Stanisław Głaz przez 15 lat był tubistą basowym w dzwolskiej orkiestrze dętej, dzięki czemu nauczył się czytać nuty.

Ma talent gawędziarski, jest bajarzem, pamięta dużo „gadek”, ale także ciekawie opowiada o muzyce i muzykowaniu, z sentencjonalnym wdziękiem i filozoficzną głębią. Jakość jego muzykowania, nietuzinkowa osobowość i „szeroka dusza”, sprawiają, że jest chętnie zapraszany jako prowadzący warsztaty i  znajduje kontynuatorów swojej sztuki muzycznej. Szczególnie w ostatnich latach grono uczących się od niego powiększa się, dzięki m. in. takim inicjatywom jak Szkoła Suki w Janowie, Tabory w Kocudzy i Szczebrzeszynie. Jego styl i repertuar starają się kontynuować z powodzeniem m.in. Zbigniew i Krzysztof Butrynowie z Janowa Lub. oraz młodzi muzycy z miasta.

Nagrodzony m.in. 2014 – I nagroda na festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu (Kapela Stacha z Bronisławem Rawskim), 2007, 2011 – Złote Basy, Powiślaki w Maciejowicach, 2000 – Nagroda im. Oskara Kolberga, 1997 – OFKiŚL w Kazimierzu – Złota Baszta. /na podst. noty: Remigiusz Mazur-Hanaj, www.muzykatradycyjna.pl/

Ze Stanisławem Głazem zagra Bronisław Rawski, Zbigniew Butryn, oraz uczniowie: Krzysztof Butryn, Ewa Grochowska, Sylwia Piekarczyk, Katarzyna Zedel, Mateusz Borny, Piotr Deptuła.

Nasi partnerzy: