Susanna Karpenko z zespołem

Susanna Karpenko
Śpiewaczka, badaczka, pedagog. Opracowuje metody nauczania tradycyjnego śpiewu bazując na zasadach nauki śpiewu akademickiego.

Prowadzi badania nad ukraińskimi melizmatycznymi technikami wokalnymi. Jest autorką projektu “Pieśni wzorzyste”, w którym przedstawia mozaikę tradycyjnych pieśni bogatych w ornamenty, porównując ukraińskie techniki posługiwania się głosem z technikami serbskimi, tatarskimi, polskimi i rosyjskimi. Uczy się huculskiej gry na skrzypcach, obserwując związki między wokalną a instrumentalną melizmatyką tej muzyki.

Współpracuje z Teatrem Iwana Franki i Teatrem Dramy i Komedii z Kijowa, prowadzi zespół Bożyczi  (muzyka wokalna lewobrzeżnej Ukrainy) i zespół dziecięcy “Rajhorodok”. Bierze udział w projektach: „Czoboty z buhaja”, „Le grande orchestre” Olega Skrypki, „Trio Kyjiw” (etnojazz).

Maksim Bereżniuk
Muzyk, wirtuoz i kolekcjoner tradycyjnych instrumentów dętych (m.in. fujarek, okaryn, fujar bezotworowych, fletni, drumli, rożków, ukraińskich dud, duduków, piszczałek). Bada muzykę regionów, z których dane instrumenty pochodzą. Pochodzi z Polesia Rówieńskiego, śpiewa w zespole „Krosna” (Polesie) i w grupie „Weseli wujki” (muzyka Wołynia i Karpat).

Sergiej Ochrimczuk
Wirtuoz skrzypiec. Włada szeroką paletą stylów muzycznych – od tradycyjnych (przede wszystkim Polesie, Karpaty, Podole, a także Bałkany) po klasykę, jazz i awangardę. Członek zespołów „Drewo”, „Chorea Kozacka”, „Kyjiwski torty”, „Polikarp”, „Czoboty z buhaja”, „Le grande orchestre” Olega Skrypki, „Trio Kyjiw”.

Specjalnie na koncert Susanna Karpenko przygotowała pieśni z południowo wschodnich terenów Rzeczpospolitej opisywanych przez Oskara Kolberga: pieśni huculskie – barwinkowa, liryczna, żołnierska ze wsi Kosmacz i Myszyn; pieśni nagrane u Bojków mieszkających w Chersoniu – przyśpiewki, weselne łatkanki; pieśni łemkowskie z zapisów Oskara Kolberga (znajdujących się w tomie „Sanockie i Krośnieńskie”).

 

Nasi partnerzy: