Tadeusz Jedynak

Tadeusz Jedynak

Urodzony w 1923 we wsi Przystałowice Małe, jeden z najwybitniejszych obecnie wiejskich skrzypków regionu radomskiego. Charakteryzuje go finezyjny, niepowtarzalny styl gry i bardzo starodawny repertuar. Uczył się gry od Józefa Kędzierskiego, Franciszka Pańczaka, a wreszcie od wybitnie utalentowanego skrzypka – Jana Bogusza z Odrzywołu.

„Gra Pana Tadeusza prowadzi nas do tego jak muzyka skrzypcowa na wsi mogła brzmieć w XIX w. – zanim wkroczyły harmonie. Jest niezwykle bogata i dynamiczna, egzotyczna dla naszych współczesnych uszu. Jej nieodzownym elementem jest improwizacja rytmiczna nadająca utworom przez niego granym transowy charakter.” Paula Kinaszewska.

Od lat 90. Tadeusz Jedynak przeżywa renesans zainteresowania, zwłaszcza wśród młodego pokolenia mieszkańców miast. Jeżdżą do niego uczniowie z Warszawy, Krakowa i Lublina. Jest zapraszany na spotkania z muzyką ludową i potańcówki w całej Polsce. Kilkakrotnie brał udział w koncertach Radiowego Centrum Kultury Ludowej w Studiu S1 w Warszawie. Był zapraszany przez warszawski Dom Tańca na potańcówki, występował także na Taborze Domu Tańca w Gałkach Rusinowskich (2006) oraz Ostałówku (2007).

Nagrody:

Nagroda Kolberga (1994)

Baszta na Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym (2009)

Medal Gloria Artis (2014)

[m.in. za Wikipedia]

Jedynak / Kowalski – oberek ciągły from muzyka zakorzeniona on Vimeo.

Jedynak / Kowalski – oberek ciągły 2 from muzyka zakorzeniona on Vimeo.

Nasi partnerzy: