Znamy zwycięzców konkursu „Stara Tradycja”!

Konkurs Stara Tradycja rozstrzygnięty!

Za nami IV edycja konkursu Stara Tradycja dla młodych wykonawców kontynuujących muzyczne tradycje polskiej wsi. Do konkursu zgłosiło się ponad 30 wykonawców reprezentujących większość regionów Polski (m.in. Wielkopolskę, Kujawy, Kurpie, Podhale, Kieleckie, Rawskie, Lubelskie).

Koncert finałowy konkursu odbył się w ramach Festiwalu „Wszystkie Mazurki Świata”. Jury konkursu, złożone z ekspertów, muzyków, badaczy żywego dziedzictwa muzycznego (Ewa Grochowska, Andrzej Bieńkowski, Tomasz Nowak, Piotr Kędziorek, Adam Strug, Marcin Pospieszalski, Janusz Prusinowski) przyznało następujące nagrody:

I nagroda – ex aequo - Kapela Diabubu i kapela Biskupianie z Domachowa
II nagroda – Kapela Piotra i Pawła
III nagroda – ex aequo: Jakub Tlałka i Kapela Przewłockiego

Wyróżnienia otrzymały: Kapela Mała Ziemia Suska oraz Kapela z Kociny.

Nagrodę publiczności zdobyła kapela DiaBuBu.

___________________________________________________________________________________________ 

Informacje o laureatach IV edycji konkursu Stara Tradycja

Kapela DiaBuBu
Kapela powstała w 2011 roku w odpowiedzi na wzrost zapotrzebowania na żywą muzykę taneczną w Łodzi. Swoją historię wiąże ściśle z rozwojem inicjatyw Pograjki Łódzkiej, której jest współtwórcą. Jej największą inspiracją są melodie pogranicza łęczycko-łowickiego i Ziemi Rawskiej. Mistrzami-nauczycielami są dla kapeli Zdzisław Majchrzak (Kapela Ludowa Zgierzanie), Sławomir Czekalski (Dobrzeliniacy) i Władysław Piątkowski.

Skład: Bartosz Puliński (ur. 1993), harmonia trzyrzędowa; Jakub Stefanowicz (ur. 1993), skrzypce; Jakub Korona (ur. 1990), baraban/bębenek obręczowy

***

Kapela Biskupianie z Domachowa
Kapela gra wspólnie od 2011 roku kontynuując tradycje muzyczne Biskupizny przekazane przez muzyków starszego pokolenia – Stanisława Kubiaka, Karola Chudego, Piotra Kubiaka, Franciszka Jesiaka. Większość utworów gra na podstawie przekazu bezpośredniego, część odtworzoną na podstawie starych nagrań i zapisków.

Skład: Krzysztof Polowczyk z Domachowa (ur. 1985, uczeń Stanisława Kubiaka z Sułkowic), dudy wielkopolskie;
Małgorzata Szymankiewicz z Krobi (ur. 1996, uczennica Michała Umławskiego z Szymanowa), skrzypce podwiązane

***

Kapela Piotra i Pawła ze Stęszewa
Wielkopolska kapela w tradycyjnym składzie. Członkowie Kapeli Dudziarskiej Koźlary ze Stęszewa, uczniowie Romualda Jędraszaka. Grają razem od 7 lat. W konkursie Stara Tradycja zaprezentowali utwory pochodzące z okolic Poznania, Kościana, Krobi.

Skład: Piotr Górecki (ur. 1991), dudy wielkopolskie; Paweł Zawadzki (ur. 1994), skrzypce przewiązane

***

Jakub Tlałka
Urodzony w 2000 r. heligonista z Przyborowa, uczeń Ogniska Twórczości Artystycznej w Jeleśni prowadzonego przez Fundację Braci Golec. Samouk, w ognisku uczy się od 2012 roku w grupie Romana Capka ze Słowacji, instruktora, muzyka ludowego współpracującego z Fundacją.

Prezentowane na konkursie Stara Tradycja utwory są typowymi melodiami Żywiecczyzny – nadal grywanymi w regionie, przekazywanymi z pokolenia na pokolenie. Jest to prosta forma muzykowania, utwory są charakterystyczne dla terenu Koszarawy, Przyborowa, Jeleśni. Jest to kilkuletni autorski materiał, który Jakub sam zebrał (nagrał i sam nauczył się grać na heligonce ze słuchu) wśród muzykantów starszego pokolenia.

W repertuarze Jakuba są m.in. melodie weselne, obyrtka, polki z Koszarawy i inne utwory grywane po II wojnie światowej. Wówczas to miał miejsce szczyt popularności heligonki na Żywiecczyźnie. Z czasem heligonka wyparła tradycyjne instrumentarium (dudy żywieckie i skrzypce, gajdy i skrzypce). Ciągłość przekazu tradycyjnych melodii zapewniali muzykanci i ich uczniowie. Następnie pod wpływem wielu czynników przekaz został przerwany, aż do początku lat 2000, kiedy nastąpił renesans tego instrumentu związany m.in.: z uruchomieniem nauki na heligonce przez Fundację Braci Golec i reaktywację Międzynarodowego Festiwalu Heligonistów w Węgierskiej Górce.

***

Kapela Przewłockiego
„Kapela powstała i działa w Gdańsku. Uczyliśmy się w tych miejscach, gdzie całe polskie środowisko naszego pokolenia czyli na Radomszczyźnie, Kurpiach, na Taborach domu tańca w różnych miejscach”. Poza tym Marek uczył się u Franciszka Racisa (Jasionowo, Suwalszczyzna), a teraz pracuje nad repertuarem z Wileńszczyzny (z racji pochodzenia rodziny).

Repertuar zgłoszony do konkursu to mazurki grane przez Kazimierza Meto z Gliny (Rawskie), znane z nagrań (archiwum Polskiego Radia, archiwum Andrzeja Bieńkowskiego oraz archiwum IS PAN).

Skład: Marek Przewłocki (ur. 1979), skrzypce/śpiew/cymbały; Justyna Mazurkiewicz (ur. 1980), bębenek,/śpiew; Joanna Gostkowska (ur. 1983), basetla/śpiew.

Nasi partnerzy: