BĘBEN obręczowy po Stanisławie Budziszu
Prowadzą Antek Hasso-Agopsowicz i Witek Wojciechowski
Dla średnio- i zaawansowanych. Wymagany własny instrument i znajomość podstawowych rytmów parzystych i nieparzystych
Stanisław Budzisz (1917-2003) to być może najbardziej niezwykły bębnista Polski Centralnej. Pochodził z Nieznamierowic, mieszkał potem w położonym nieopodal Wysokinie. Grywał z najlepszymi – przede wszystkim ze skrzypkiem Józefem Zarasiem i harmonistą Józefem Porczkiem, pochodzącymi z tej samej wsi. Jego bębnienie od lat stanowi obiekt podziwu młodych miłośników muzyki tradycyjnej, wykracza bowiem – przynajmniej z pozoru – poza kanon bębnienia po kajocku (czyli tak jak na zachodniej Radomszczyźnie).
O wyjątkowości i odrębności stylu Stanisława Budzisza stanowi przede wszystkim mnogość rozwiązań rytmicznych – podbić, przesunięć, akcentów – oraz specyficzne rozumienie frazy skrzypcowej jako głównego punktu odniesienia dla bębnisty. Prowokacyjnie stawiamy hipotezę, że Budzisza nie interesuje kreska taktowa, że w istocie nie bębni na trzy. Co to dokładnie znaczy i na ile w takim razie bębni naprawdę, w trakcie warsztatu pokażą Antek Hasso-Agopsowicz i Witek Wojciechowski, członkowie Kapeli Agopsowicza.
Kapela Agopsowicza – miłośnicy, badacze i praktycy muzyki tradycyjnej z mikroregionu Kajoków (zachodnia Radomszczyzna). Grają do tańca i posłuchu, prowadzą działalność edukacyjną. Dokumentują tancerzy, śpiewaczki oraz muzykantów, a także współpracują z nimi przy przedsięwzięciach popularyzujących wiejską muzykę w jej naturalnym kształcie. Kapelę tworzą Antoni Hasso-Agopsowicz i Witek Wojciechowski, którzy śpiewają i wymiennie grają na skrzypcach i bębenku oraz basistka Marta Gotfryd.