Organizator

Fundacja Wszystkie Mazurki Świata
Telefon
+ 48 606 966 337
Email
biuro@festivalmazurki.pl
Strona WWW
https://www.festivalmazurki.pl
Terminal Kultury Gocław

Lokalizacja

Terminal Kultury Gocław
Jana Nowaka-Jeziorańskiego 24, 03-984 Warszawa
Kategoria

Data

kw. 24 2025 - kw. 25 2025

Czas

19:00 - 01:00

Koszt

WSTĘP WOLNY / FREE ENTRANCE

KONCERT 30 lat Domu Tańca w Polsce. Benefis

Perłowe gody! Trzydzieści lat temu grupka fascynatów odkryła skarb z tych najcenniejszych – którym można się dzielić i go nie ubywa. Skarb spotkania przy starej muzyce, naturalnie splatającej głosy instrumentów ze śpiewem i tańcem. A wraz z nim objawił się świat ludzi, dzięki którym ów skarb trwa.

Tak zawiązał się Dom Tańca – pierwsza organizacja uporczywie proponująca miastu zabawy taneczne przy niestylizowanej muzyce polskiej wsi. Wieść o skarbie rozchodziła się w swoim tempie, czasem niezauważenie, bo na przekór ciążeniu historii i mód. A jednak po dekadzie szlachetny wirus dotarł do największych ośrodków miejskich, a dziś pokrywa nasz kraj siatką dziesiątek dźwięcznych inicjatyw.

Trzydzieści lat wystarczy, żeby ci, którzy raczkowali w czasoprzestrzeni powstającego Domu Tańca, zagrali dziś na jego jubileuszu jako dojrzali artyści, zakochani – jak ich rodzice – w muzyce wiejskiej. Jest co świętować!

Chcemy, by wieczór jubileuszowy był nade wszystko Spotkaniem. Zaprosiliśmy kilka pokoleń aktywistów warszawskiego Domu Tańca, liderów pokrewnych inicjatyw z całego kraju, muzykantów wiejskich – naszych mistrzów i inspiratorów. Zagrają kapele z różnych stron Polski – te które dziś rozgrzewają parkiety in crudo w swoich społecznościach i te, które pamiętamy z przedsięwzięć Jubilata – Taborów Domu Tańca, potańcówek w najdziwniejszych miejscach Warszawy i w Ambasadzie Muzyki Tradycyjnej.

Zapraszamy na wieczór i noc w stylu telewizyjnego show sylwestrowego z, tak brzemiennej dla nas w skutki, połowy lat 90. XX wieku. Zamierzamy świętować gromadnie, w ruchu, z przymrużeniem oka (gdy zakręci się w nim łza).

W programie między innymi: regionalne i stylistyczne przeciąganie liny, burzenie stereotypów i budowanie mostów (połączone z uroczystym wręczeniem Pylonów Tradycji), wędrówki po osi czasu, muzyczne skoki w bok, przegląd domotańcowych obyczajów, fobii i przyzwyczajeń tekstylnych, taneczny speed dating i kucie żelaza póki gorące, coming out Podziemnego Trybunału Tradycji, śledzenie dynastii (kątem oka).

Dowiecie się, co TAK NAPRAWDĘ znaczy in crudo, czy i jaka filozofia tkwi w  podpieraniu ścian, co o nas mówią tzw. inni, czy da się tańczyć z lodówką, czy i co kochają Górale w tańcach nizinnych, a Ludzie Nizinni w góralskich. I wreszcie: kto dostanie tubę z cukierkami!

Zabierzcie dobre buty, wodę, chusteczki do ocierania czół i oczu, wachlarze, karnety balowe i kotyliony. Wytańczymy się za wszystkie czasy i “na zaś”.

Wśród gości:

Pierwszy skład kapeli Domu Tańca, Kapela Muzykantek Domu Tańca, Tęgie Chłopy, Diabubu, Kapela Braci Zawiejoków i Sióstr Kretkowskich Joint Forces, Kapela Biskupianie, Warszawsko-Lubelska Orkiestra Dęta, Kożuch, Chłopcy z Nowoszyszek, Kapela Fedaków, Kapela Andrzeja Malika, Kapela Wiesi Gromadzkiej, Janusz Prusinowski Kompania, Kapela Niwińskich, Piękna Kompania, Kapela Katarzyny Andrzejowskiej, Kapela Katarzyny Chodoń, Zwykli Ludzie, Gracze z Łęgu, Zwieże, Weterani Wiru, Kapela Agopsowicza.

Wydarzenie animują Dorota Murzynowska i Marcin Żytomirski
Wieczór poprowadzą: Ewa “Romina” Grochowska i Mateusz “Sam” Kowalski

WSTĘP WOLNY

Koncert dofinansowany ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego w ramach „Strategii rozwoju kultury w województwie mazowieckim na lata 2023–2027”.

Fot. Katarzyna Dąbek

Share This