KONCERT Muzykanci od Rzeczycy
Koncert poświęcony pamięci skrzypków Nowakowskiego/ Rydza/ Skiby
Będzie to zarazem premiera książki z płytą CD “Muzykanci od Rzeczycy“, wydawnictwa Muzyka Odnaleziona.
Zagrają kapele:
– Kapela Władysława Gmaja z Gliny: Władysław Gmaj – akordeon/ Jan Kieliszek – skrzypce/ Jacek Szczur – bębenek
– Kapela Napięcie: Łukasz Nizik /Maria Nizik/ Patryk Petersson/ Jakub Owczarek
– Kapela Róży Martyny Grabowskiej: Róża Martyna Grabowska – skrzypce/Jakub Stefanowicz – baraban /Antonii Hasso-Agopsowicz
– Kapela Jakuba Stefanowicza: Jakub Stefanowicz – skrzypce/ Róża Martyna Grabowska – baraban/ Antonii Hasso-Agopsowicz /oraz Bartosz Puliński – harmonia
Kolejny multimedialny koncert z cyklu Kanon Trzech, autorstwa Andrzeja Bieńkowskiego, poświęcony będzie znakomitym kapelom z okolic Rzeczycy (woj. łódzkie, w powiat Tomaszów Mazowiecki). Ich liderzy, skrzypkowie: Aleksander Nowakowski z Tomaszowa Mazowieckiego, Michał Rydz z Sadykierza, Stanisław Skiba z Zawad, tworzyli kanon muzyczny w tym mikroregionie. Od dawna już ich nie ma, ale została po nich muzyka i filmy nakręcone przez Andrzeja Bieńkowskiego w latach 1980. Na tym przekazie młodzi muzykanci uczą się ich muzyki. Dzięki młodym trwa pamięć muzyczna i różnorodność muzyki z tego niezwykłego mikroregionu.
Podczas koncertu zobaczymy filmy Andrzeja Bieńkowskiego o Michale Rydzu, o Stanisławie Skibie, o kapeli Aleksandra Nowakowskiego. Zagrają nestorzy – ostatnia kapela weselna ze wsi Glina oraz młodzi kontynuatorzy.
Przygotowanie i prowadzenie koncertu Andrzej Bieńkowski
Cytaty z książki “Muzykanci od Rzeczycy”:
Dlaczego Rzeczyca? Ni to wieś, ni miasteczko, w środkowej Polsce, na marginesie świata, stała się ikoną jednego z najciekawszych mikroregionów muzycznych w kraju. Popatrzmy na mapę: większość muzyków nagranych na płycie mieszkała w promieniu ok. 10 km od Rzeczycy. Miejscowości: Łęg, Grotowice, Zawady, Glina, Gaj, Sadykierz, Bobrowiec – wyznaczają obszar, w jakim muzykanci jeździli grać na weselach.
Rzeczyca leży ok. 5 km na północ od Pilicy. To ważne, bo rzeka to również granica z regionem Opoczyńskim. Zachodnią granicę Rzeczyckiego wyznaczają Lasy Spalskie. Od północy zagrażają wpływy miasta: Rawy Mazowieckiej. Miejscem wspólnych spotkań były niedzielne msze w Rzeczycy i odpusty.
W moich rozmowach z Kazimierzem Meto czy Józefem Szafrańskim, obaj podkreślali, że mistrzami ich młodości byli: „Walosek”, Jan Cabała z Gaju, Andrzej Chaber (mówiono na niego „Hober”) z Bobrowca, Jan Ozimek, Michalik z Sadykierza, Drewnic z Rawy i wielu innych, o których pamięć już się zatarła. Większość grała z basami, które robił i naprawiał Cabała. To dzięki niemu basy w tym rejonie przetrwały tak długo, chociaż w okolicy królowała harmonia.
Andrzej BieńkowskiMuzyka bardzo prymarna, archaiczna, prosta i przejmująca. Nawet tam, gdzie na nagraniach nikt nie śpiewa, czuć mocne osadzenie tej muzyki w śpiewie, czasem słyszalne też u skrzypków, nieświadomie mruczących, stękających czy „słyszalnie myślących” melodie wygrywane na instrumencie. Gdyby ktoś zapytał mnie, jak brzmiała muzyka wiejska przed 200 laty, to włączyłbym te nagrania.
Janusz Prusinowski[…] z tą niewielką, geograficzną przestrzenią związanych jest mnóstwo działających na wyobraźnię historii o randze mitu. Spała, z jej carską architekturą i międzywojenną „polskością”, uznającą wreszcie wieś za równorzędnych obywateli. Romański kościółek, szwajcarskie wille i wakacje Tuwima w Zakościelu. Bażantarnia, polowania i nocne czuwania przed dzikami, „na Glinie”. Farbiarnia w Rzeczycy i niezwykłe, poetyckie nazwy kolorów na tutejszych pasiakach: niebowy, wiatrowy, wściekły, lekstrycny… Zamek w Inowłodzu i jego włoscy konstruktorzy, którzy zasiedlili okolicę, zostawiając po sobie włoskie nazwiska (w starych dokumentach pana Kazimierza nazwisko było pisane Metto).
Maciej Filipczuk
Kapela Stanisława Skiby
Kapela Aleksandra Nowakowskiego
.
Kapela Michała Rydza
Bilet kupisz tu: KANON TRZECH