Koncert: Oksytania – Sieradzkie – Podróż na trzy
i wypełnij OŚWIADCZENIE
Kiedy patrzymy na mapę to trudno nie zastanowić się nad odległością jaka dzieli Oksytanię (południową część Francji) i Ziemię Sieradzką, ale gdy skupimy się na tym co słychać i co przez setki lat przetrwało do dziś w tradycji muzycznej możemy w swej wyobraźni utworzyć inną mapę, taką na której te dwa regiony dzieli dużo mniej niż 2000 km.
Już pierwsze spotkanie miłośników tradycji muzycznych obu tych regionów na festiwalu “la Fête des Violons Populaires” pozwoliło dostrzec ujmujące i zaskakujące podobieństwo bourrée trois temps oraz sieradzkich owijoków. Melodie te, choć tańczone w odmienny sposób, posiadają charakterystyczny wspólny dla siebie puls. Dalsze muzykowanie, rozmowy, eksploracja i analizy archiwów doprowadziły do kolejnych odkryć, m. in. podobieństwa w zakresie struktury, pojawiających się w obu regionach wspólnych skali muzycznych. W rezultacie doprowadziło to do powstania w 2018 r. projektu muzycznego Trancexpress. Okazało się, że odnaleźliśmy w naszych tradycjach wspólny rytm i odkryliśmy, że możemy mówić – to znaczy też grać – jednym językiem, jedynie z różnym akcentem. Kiedy Józef Tomczyk, skrzypek kapeli z Mroczek Małych, po raz pierwszy usłyszał bourrée „na trzy” rozbrzmiewające z głośników samochodowych powiedział: “Jakie ładne owijoczki mają w tej Francji!”.
Podczas koncertu będziemy mogli bliżej poznać muzykę obu regionów. Ziemię sieradzką przybliży Kapela Józefa Tomczyka z Mroczek Małych oraz ich uczniowie i kontynuatorzy – kapela Przodki. Ze strony francuskiej posłuchamy kwartetu Pelós Baug, który zapozna słuchaczy z panoramą francuskiej mazurki i bourrée. Usłyszymy również tradycyjne utwory na skrzypce w solowym wykonaniu mistrza tradycyjnej muzyki skrzypcowej Jean-Marc Delaunay.
Centralną częścią koncertu będzie wspólne muzykowanie uczestników projektu Trancexpress, które – mamy nadzieję – da świadectwo tajemniczej bliskości obu tych kultur muzycznych.
Trancexpress
to projekt muzyczny powstały na styku dwóch żywych tradycji: francuskiego bourrée oraz polskiego oberka. Rytmy trójmiarowe niegdyś powszechne w muzyce tradycyjnej wielu regionów Europy dziś, w dobie muzyki popularnej zdominowanej przez rytm dwumiarowy, stanowią relikt i spuściznę minionej epoki. Są jednak osoby pielęgnujące te odchodzące tradycje. To właśnie tacy muzycy z Francji i z Polski odnaleźli w swych różnych tradycjach wspólny rytm i odkryli, że mogą mówić – grać jednym językiem, z różnym akcentem. Głównym celem tej międzykulturowej fuzji jest tworzenie muzyki tanecznej, a przy tym wskrzeszenie wspólnoty miłośników muzyki tradycyjnej. Projekt Trancexpress charakteryzuje się dbałością o wierność stylu i surowością jaką niesie muzyka wiejska, a jednocześnie odwagą łączenia dwóch odległych geograficznie tradycji muzycznych.
Skład:
Jean-Marc Delaunay – skrzypce
Nicolas Rocheb – skrzypce
Daniel Detammaecker – harmonijka ustna, bębny, śpiew
Samuel Bouchet – śpiew
Joanna Szaflik basy – śpiew
Maria Stępień – skrzypce
Dominika Oczepa – skrzypce
Pelós Baug Quartet
Czterech muzyków których łączy wspólna pasja do tradycyjnej muzyki tanecznej, barwnych stylów muzycznych i rytmicznych niuansów. Podczas mocnych, energetycznych występów wykonują repertuar regionu Oksytanii. Na festiwalu zaprezentują także panoramę mazurki w tradycji francuskiej, jej historię i różnorodną estetykę regionalną.
Sam Bouchet – śpiew
Jean-Marc Delaunay – skrzypce
Nicolas Roche – skrzypce
Dani Detammaecker – harmonijka ustna i tuntun
Wejście na koncert możliwe jest na podstawie biletu ze znakiem QR, kupionego online: KUP BILET
Oprócz zakupu biletu niezbędne jest – co najmniej na 2 godziny przed Koncertem/Klubem Festiwalowym/Warsztatem – wypełnienie oświadczenia o stanie zdrowia w formularzu kupna biletu (w opisie), lu tutaj: OŚWIADCZENIE
Na Wydarzenie nie zostanie wpuszczona osoba, która takiego oświadczenia nie wypełniła.