KONCERT Pogranicza bez granic
W działalność muzyczną każdego z zespołów, które spotkają się w tym koncercie wpisane jest pogranicze. Pogranicze jako obszar, w którym nakładają się i wzajemnie kształtują różne elementy i zjawiska kultury. Na festiwalowej scenie zabrzmią tradycje północno-wschodniej Polski (Suwalszczyzna) i północno-zachodniej Białorusi (Grodzieńszczyzna).
Po raz pierwszy w ramach festiwalu Wszystkie Mazurki Świata wystąpi zespół „Pogranicze” z Szypliszk, z północno-wschodniego krańca Polski. Od 40 lat zespół wykonuje tradycyjne pieśni, tańce i obrzędy z terenu gminy Szypliszki. Do Warszawy zawita męska część zespołu, aby zgodnie z tradycją obrzędu „Chodzenie z Allelują” złożyć najlepsze życzenia wielkanocne. Śpiewają: Józef Murawski, Józef Luty, Henryk Szumski, Artur Wasilewski, Kamil Wasilewski, Włodzimierz Matela, Bartosz Jaśkiewicz.
Gospodarzem koncertu będzie zespół „Poniemnie” – jedyny w swoim rodzaju zespół wykonujący pieśni tradycyjne z terenu dorzecza Niemna w Białorusi. Zespół tworzą studenci, absolwenci i pracownicy Uniwersytetu Warszawskiego, którzy podążają śladami wiejskich śpiewaków i śpiewaczek ludowych za wschodnią granicą. Na koncercie zaśpiewają pieśni w lokalnych dialektach języka polskiego i białoruskiego z Poniemnia. Śpiewają: Edyta Bojanowska, Zuzanna Bolikowska, Anna Daniluk, Barbara Kusińska, Bruno Stonek, Bartłomiej Sulich, Antonina Szczęsny, Szymon Żmijewski.
Taneczny repertuar pogranicza polsko-białorusko-litewskiego zagra zespół „Chłopcy z Nowoszyszek”. Znani publiczności festiwalowej muzycy z Suwalszczyzny zagrają melodie nieżyjących już skrzypków Franciszka Racisa i Mieczysława Pachutko, a także melodie powszechnie tańczone przez mieszkańców terenów przygranicznych, ludzi różnych wyznań, narodowości i statusów społecznych. Grają: Urszula Murawko – cymbały, Adrian Żukowski – harmonia 3-rzędowa, Piotr Fiedorowicz – skrzypce/dudy Paweł Luto – baraban/bęben obręczowy.
Instrumentalny kunszt zaprezentują także muzycy z kapeli „Koliśnija” („Колісьнія”) rodem z centralnej Białorusi, którzy specjalnie na koncert „Pogranicza bez granic” będą musieli fizycznie przekroczyć granicę polsko-białoruską (trzymamy kciuki). Zagrają tańce z Oszmiany i z rejonu smorgońskiego, a także melodie taneczne z północnego wschodu Polski. Razem z muzykami odbędziemy symboliczną podróż od tego co było „koliś”, czyli kiedyś, do tego co jest dzisiaj. Grają: Dzianis Sukhi (Дзяніс Сухі) – skrzypce/ dudy białoruskie, Siarhei Čubryk (Сяргей Чубрык) – cymbały/ dudy białoruskie, Stanisłaŭ Čavus (Станіслаў Чавус) – skrzypce, Ihar Žałtkoŭ (Ігар Жалткоў) – baraban, Alena Kandyba (Алена Кандыба) – basetla.
Kuratorka koncertu: Nasta Niakrasava