MUZYKA DOMU GACÓW | Bębenek obręczowy
Prowadzenie Katarzyna Rosik,
gra Katarzyna Zedel.
Zaproszenie do uczestnictwa kierujemy do wszystkich osób ciekawych sztuk rytmicznych, ale warsztaty będą prowadzone na poziomie średniozaawansowanym. Należy mieć swój bębenek.
Warsztat poświęcony będzie stylowi bębnienia kuzynów Jana i Stefana Gacy – wybitnych muzykantów z Przystałowic Małych. Źródłem do poznania ich techniki gry będą nagrania archiwalne. Przyjrzymy się ich sposobom ogrywania melodii trójmiarowych. Zajmiemy się takimi zagadnieniami jak puls, zmienne rytmiczne, dynamika, brzmienie czy zdobienia (przyśtuki). Porozmawiamy o roli bębnisty w kapeli i podczas spotkań muzycznych, o tym co wypada, a co nie wypada podczas grania i z czego to wynika. Nie obędzie się bez opowieści o samych mistrzach.
KATARZYNA ROSIK – od 2008 r. zajmuje się poszukiwaniami w zakresie kultury i muzyki tradycyjnej polskiej wsi. Od mistrzów muzycznego rzemiosła uczy się śpiewu, tańca, gry na bębenku. Szczególnie jej bliska jest kultura muzyczna mikroregionu kajockiego, którą miała okazję poznawać przez spotkania z jej twórcami, przez badania terenowe i aktywne uczestnictwo w lokalnych wydarzeniach muzycznych. W 2016 roku realizowała projekt badawczo-popularyzacyjny „Bębnisto, chodźcie też” skupiony na poznawaniu i przekazywaniu wiedzy na temat kontekstów kulturowych i stylów gry na bębenku jednostronnym. Wiele zawdzięcza spotkaniom między innymi ze Stefanem Gacą, Józefem Lipińskim, Józefem Tarnowskim i Janem Foktem Młodszym. Od 2015 roku gra i śpiewa w składach wspólnie z Katarzyną Zedel, Wiesławą Gromadzką i Martą Domachowską. Ponadto prowadzi warsztaty gry na bębenku i śpiewu oraz działania animacyjne. Jest redaktorką naczelną portalu muzykatradycyjna.pl, radną Akademii Kolberga, realizatorką strony posag.info, współtworzy projekt Laboratorium Zabaw Tradycyjnych. Członkini Towarzystwa Przyjaciół Muzyki Etnograficznego w Toruniu, Stowarzyszenia Dom Tańca, i Forum Muzyki Tradycyjnej. Zawodowo zajmuje się projektowaniem graficznym.