Skrzypce – podstawy muzyki tradycyjnej
Liczba miejsc ograniczona. Zapisać się można kupując bilet tu:
Skrzypce – podstawy muzyki tradycyjnej
Obowiązkowo: OŚWIADCZENIA COVID
Prowadzi Katarzyna Zedel
Bębni Katarzyna Rosik
Dla początkujących, z własnym instrumentem
Dewizą warsztatów niech będzie słynne powiedzenie Jana Gacy, wspaniałego mistrza i nauczyciela muzyki skrzypcowej z Radomszczyzny, “trzeba brać i grać”. Do udziału zapraszamy osoby posiadające własny instrument, które rozpoczynają naukę gry i chcą poznać podstawy muzyki tradycyjnej. Uczestnicy będą wykonywać proste ćwiczenia i “palcówki”, które nie tylko pozwalają na ułożenie dłoni i palców na gryfie, ale które są także “figurami” używanymi jako ozdobniki przez wiejskich mistrzów. Będą uczyć się kilku prostych melodii zabaw i tańców, które często grane są na potańcówkach, gdyż granie do tańca daje wiele radości i jest również najlepszym czasem na wprawianie się w praktyce i graniu z zachowaniem rytmu.
Katarzyna Zedel – ur. w 1980 roku w Kępnie, mieszkanka niegdyś Wrocławia, obecnie okolic Szydłowca; pedagog, pasjonatka chorału gregoriańskiego i muzyki tradycyjnej, muzykantka i tancerka, członkini Stowarzyszenia Schola Gregoriana Silesiensis, śpiewaczka Scholi Mulierum Silesiensis, współpracuje ze Scholą Teatru Węgajty, uczennica wiejskich muzykantów z regionu radomskiego, m.in. Jana Gacy, Jana Fokta, Jana Adamczyka i Wiesławy Gromadzkiej i lubelskiego: Stanisława Głaza, Leona Krzosa i Zbigniewa Butryna, uczennica Piotra Sikory z Kuźnicy k. Przysuchy, twórcy bębenków, basów, skrzypiec, smyczków, futerałów. Od X 2012 do I 2021 pracowała jako specjalista ds. zbiorów w Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu. Współpracuje z Forum Muzyki Tradycyjnej i Warsztatami Kultury w Lublinie, gdzie regularnie z Martą Burdalską współprowadzi zajęcia dla dzieci podczas Jarmarku Jagiellońskiego.
Grywa do tańca na skrzypcach lub bębenku współtworząc kapele z wiejskimi mistrzami oraz z rówieśnikami (obecnie z Katarzyną Rosik i Martą Domachowską), zajmuje się również edukacją muzyki tradycyjnej dzieci i młodzieży.