Organizator

Fundacja Wszystkie Mazurki Świata
Telefon
+ 48 606 966 337
Email
biuro@festivalmazurki.pl
Strona WWW
https://www.festivalmazurki.pl

Lokalizacja

Centrum Praskie Koneser
Butelkownia - Centrum eventowe Koneser, Plac Konesera, Warszawa, Polska
Kategoria

Data

kw. 25 2019

Czas

19:00 - 21:00

Koszt

30/20 zł

KONCERT Pomerania

Pomerania. Spotkanie Zachodu ze Wschodem

Zespół Śpiewaczy Kresowianka (Letnin k/Pyrzyc)
Kapela Graj (Pyrzyce)
Malbrook (Schwerin, Niemcy)
Zespół Śpiewaczy Bujne Ziele (Szczecin)
Stanisław Mazurek (Szczecin)

Kurator: Ewa Grochowska

Koncert dedykowany jest tradycjom muzycznym Pomorza Zachodniego w jego różnych odsłonach: historycznych, geograficznych i kulturowych. Region ten był po 1945 r. stopniowo zasiedlany przez osadników z terenów dawnych Kresów Rzeczpospolitej i przybyszy z różnych regionów Polski (m.in. Kielecczyzna, Lubelszczyzna, Mazowsze, Kujawy, Wielkopolska). Dzisiaj to właśnie te różnorodne tradycje – pieśni i melodie starannie przechowane w pamięci mieszkańców, przywiezione tutaj przez ich rodziców i dziadków, tworzą muzyczną i kulturową mozaikę. Bywa ona także przedmiotem dyskusji i wątpliwości etnografów – to temat na inną opowieść.

Do udziału w koncercie zostali zaproszeni wykonawcy, których repertuar jest kontynuacją tradycji „przywiezionych” na Pomorze Zachodnie z Wileńszczyzny, spod Lwowa i z centralnej oraz południowo-wschodniej Polski. Ten skład pokazuje część bogactwa stylów i idiomów muzycznych praktykowanych w regionie do dzisiaj. Jest też nawiązaniem do historycznych krain Polski w jej przedwojennych granicach, stanowiących ważny punkt odniesienia we wspomnieniach i tradycjach przekazywanych w wielu rodzinach.

Spuściznę muzyki tradycyjnej Pomorza niemieckiego współcześnie (i historycznie, czyli tzw. Pomorza Wschodniego – do 1945 r. części Niemiec – dziś jest to Pomorze Zachodnie w Polsce) zaprezentują członkowie zespołu „Malbrook”, zajmujący się tą tematyką na co dzień w pracy badawczej i artystycznej. Ważnym elementem ich działalności jest także badanie źródeł archiwalnych dotyczących Pomorza w jego przedwojennych granicach.

Koncert jest próbą nakreślenia muzycznego obrazu wyjątkowego regionu, którego mieszkańców po II Wojnie Światowej zmuszono do wyjazdu. Innych – mieszkających tam z rodzinami współcześnie bądź ich przodków – w wielu przypadkach także pod przymusem postawiono przed trudnym zadaniem budowania nowego życia, kultury i tożsamości.

Wydarzenie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego; współfinansuje Miasto st. Warszawa.
Partnerem jest: Pyrzycki Dom Kultury

Bilety: 30/20, do kupienia przed wejściem na koncert oraz tu: EBilet
Dzieci do 7 lat – wstęp wolny
Ulgowy dla młodzieży od 7 do 18 lat oraz dla seniorów 65+
Share This