SKRZYPCE – melodie od Jana Gacy
Prowadzi Maciej Żurek
Dla średniozaawansowanych i zaawansowanych, z własnym instrumentem
CPK, s. taneczna p.-1
W pierwszym kroku spotkania spróbujemy znaleźć melodie taneczne, które Jan lubił grywać, a których uczestnicy warsztatu nie znają zbyt dobrze, lub przynajmniej grywają rzadko. Następnie poddamy analizie występujące w nich struktury rytmiczne, sposoby ozdabiania melodycznego tematu, oraz technikę smyczkowania. Przyswoiwszy w ten sposób podstawowe prawidła sztuki przystałowskiego frazowania*, będziemy testować je na innych melodiach mazurkowych (na przykład takich, które znamy wyłącznie ze śpiewu). I w ten właśnie sposób, podejmiemy próbę, dobrze znaną muzyce tradycyjnej, zagrania wszystkich mazurków we właściwy sposób**, do czego skrzypków czytających te słowa niniejszym zachęcam [Maciej Żurek]
*wspomniane prawidła będą prawdziwe wyłącznie w odniesieniu do południowej części Przystałowic Małych w których mieszkał Jan Gaca, gdyż pozostali skrzypkowie z centrum wsi grywali inaczej.
** Każdy wybitny skrzypek wiejski był przekonany, że jego sposób gry jest najpiękniejszy i najwłaściwszy. Ale Jan Gaca w tym względzie się wcale nie mylił :).
Maciej Żurek – socjolog, skrzypek, pszczelarz, lider Stowarzyszenia “Tratwa”.
Uczeń skrzypka Jana Gacy z Przystałowic Małych. Założyciel i członek Podróżniczego Kolektywu Skrzypcowego – działającej od 1999 roku inicjatywy, skupiającej praktyków i badaczy polskiej muzyki tradycyjnej. Pomysłodawca i współzałożyciel wiejskich Szkół Tradycji w Przystałowicach Małych i Glinie (Południowe Mazowsze), oraz Wiejskich Klubów Tańca działających w kilku wsiach regionu.
W latach 1999–2001 współpracownik lubelskiej fundacji “Muzyka Kresów”. Twórca i lider programu “Miedza” poświęconego skrzypcowej muzyce Centralnej Polski i Kurpi Zielonych, realizowanego przez Stowarzyszenie “Tratwa” w latach 2000–2001. [za: domtanca.art.pl]