SKRZYPCE Styl Józefa Zarasia z Nieznamierowic
Warsztat skrzypcowy dla średniozaawansowanych i zaawansowanych
Prowadzenie – Janusz Prusinowski
Józef Zaraś to jeden z najbardziej „zawołanych” skrzypków Radomszczyzny, a jego styl gry na skrzypcach był jednym z najbardziej rozpoznawalnych w rejonie Przysuchy. Wraz z Kapelą z Nieznamierowic (Józef Zaraś – skrzypce, Józef Porczek – harmonia, Florian Porczek – baraban) oraz żoną i parą taneczną (tancerzem był jego syn Marian ), był częstym gościem warszawskiego Domu Tańca w początkach jego działalności w latach 90. W tamtych czasach zaprzyjaźniliśmy się i – wraz z ówczesną Kapelą Domu Tańca – często bywaliśmy w Nieznamierowicach, uczyliśmy się się grać i tańczyć.
Na warsztatach nauczymy się kilku wybranych oberków oraz polki z nagrań Józefa Zarasia, pochylając się nad jego sposobem frazowania, zdobienia i wydobywania dźwięku. Będziemy też śpiewać i wystukiwać rytmy, grać razem i osobno, przygotowując trzy utwory, które zagramy wspólnie na Nocy Tańca. Janusz Prusinowski
Janusz Prusinowski (ur. 1969 w Mławie) – skrzypek, instrumentalista, kompozytor, badacz folkloru. Dyrektor artystyczny Festiwalu Wszystkie Mazurki Świata. Twórca wielu projektów i wydarzeń muzycznych związanych z polską muzyką tradycyjną.
W latach 90. XX grał w zespole “Bractwo ubogich” (1993), był współzałożycielem warszawskiego Domu Tańca (1995), środowiska, które dało fundamenty pod rozwój ruchu revival muzyki tradycyjnej (ludowej) w Polsce. W tym czasie był także twórcą programu edukacyjnego dla szkół podstawowych „Janko Muzykant” (1996).
Jako muzyk jest uczniem wiejskich muzykantów: Stanisława Lewandowskiego, Piotra i Jana Gaców, Kazimierza Meto, Józefa Zarasia, Stanisława Stępniaka i wielu innych.
Na ten warsztat – wstęp wolny. Obowiązują zapisy przez formularz: https://tiny.pl/7ywwd-3w
Warsztat Janusza Prusinowskiego odbędzie się w ramach stypendium artystycznego „Styl Józefa Zarasia z Nieznamierowic”, realizowanego ze środków KPO