Śpiew – Pieśni Polesia lubelskiego
Prowadzi – Agnieszka Szokaluk
Warsztaty przeznaczone są dla kobiet. Początkujących i zaawansowanych.
Przedmiotem pracy będą zapomniane już pieśni, znane jedynie z pochodzących sprzed 60 lat nagrań utalentowanych śpiewaczek z Orchówka, Wyryk czy Osowy, urodzonych na przełomie XIX i XX w. Główną przewodniczką po tym zapomnianym świecie będzie pani Maria Kałużna z Orchówka, ur. 1894 r., której ogromny repertuar i osobowość utrwalone na archiwalnych taśmach z zasobów Pracowni „Archiwum Etnolingwistyczne” Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej były inspiracją do tego projektu.
Będziemy śpiewać pieśni w języku polskim, z elementami miejscowej gwary ukraińskiej. Będą to pieśni sobótkowe, weselne, żniwne, pieśni o miłości i przyśpiewki. Praca nad pieśniami obejmie również ćwiczenia z zakresu pracy z rezonatorami oddechu, ćwiczenia emisyjne, nad współbrzmieniem w grupie i dynamiką pieśni.
Zrealizowano w ramach stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Agnieszka Szokaluk-Gorczyca – zajmuje się badaniem, dokumentacją, popularyzacją i praktyką śpiewu tradycyjnego Lubelszczyzny od 2000 roku. Skupia się na tradycjach śpiewaczych Roztocza i Polesia Lubelskiego, prowadząc tam szerokie badania, ucząc się i podejmując muzyczną współpracę ze śpiewaczkami. Jest współorganizatorką projektów edukacyjnych, festiwali, wydawnictw w ramach działań Towarzystwa dla Natury i Człowieka z Lublina (m.in.„Pieśni Bagien”, „Fanfara”, encyklopedia muzyki tradycyjnej MuzykaRoztocza.pl, książki i płyty poświęcone muzyce tradycyjnej Roztocza i Polesia Lubelskiego). Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w 2015 i 2020 roku.
CPK, sala widowiskowa
Udział w warsztatach jest bezpłatny, ale obowiązkowe jest wypełnienie tego OŚWIADCZENIA o stanie zdrowia, będącego jednocześnie rejestracją.
Ilość miejsc ograniczona.