Organizator

Fundacja Wszystkie Mazurki Świata
Telefon
+ 48 606 966 337
Email
biuro@festivalmazurki.pl
Strona WWW
https://www.festivalmazurki.pl

Lokalizacja

Centrum Promocji Kultury Praga Południe
Podskarbińska 2, Warszawa, Polska

Data

kw. 24 2025

Czas

15:00 - 17:00

Koszt

30 / 20 zł

TAŃCE z Bretanii / Francja

Prowadzenie Tomasz Kowalczyk / Dom Bretanii, muzyka z nagrań

Dla wszystkich chętnych

Tańce, które dzisiaj wykonuje się w Bretanii, mają długą historię, ich pochodzenie sięga niekiedy Średniowiecza. Już wtedy taniec stanowił ważną nieodłączną część życia mieszkańców Bretanii. Do lat 20-30. XX wieku spełniał najważniejszą rolę w zacieśnianiu więzów w zamkniętej rolniczej społeczności: był rytuałem, a nie tylko i wyłącznie rozrywką. Dawniej w Bretanii taniec towarzyszył praktycznie wszystkim czynnościom dnia codziennego: żniwom, młóceniu zboża, przędzeniu wełny, wykonywaniu nowego klepiska, wykopkom, porządkowaniu terenu. Ponieważ pomoc sąsiedzka była powszechnym zjawiskiem w życiu wsi, te prace gromadziły niejednokrotnie kilkaset osób. Czas odpoczynku jaki następował po pracy był doskonałą okazją do tańczenia, zabawy.

Ze wspólnotowego charakteru tańca w Bretanii wynikają także jego forma i styl. Przeważnie tańczono w liczebnie nieograniczonym łańcuchu, w nieskończoność powtarzając tę samą sekwencję ruchów. Każda społeczność posiadała swoją określoną wersję danego tańca, czasami detalem tylko różniącą się od wariantu z sąsiedniej wsi.

Warsztaty pozwolą przenieść się na krótki czas do Bretanii, dadzą możliwość posmakowania radości, jaką daje taniec, a może i pozwolą przełamać wewnętrzne uprzedzenie do tego co jest jednym z najstarszych i najpiękniejszych sposobów międzyludzkiej komunikacji. W ich trakcie będzie można poznać najbardziej znane z tańców bretońskich: hanter dro, gavotte, plinn, rond de Landeda, rond de St.Vincent, laride 8 temps, pach-pi, tour, kas a-barzh… Kenavo!!!

Tomasz Kowalczyk – ur. w 1974 r. w Szczecinie. Romanista, prowadzi Agencję Artystyczną Armor promującą w Polsce kulturę francuskiego regionu Bretanii. Od 1997 r. prowadzi warsztaty tańców bretońskich. Umiejętności zdobywał bezpośrednio w Bretanii podczas warsztatów tematycznych (Centre Amzer Nevez – Ploemeur), nauki w kręgach tanecznych w Pluneret i Lorient, u nauczycieli tańca (m.in. Jean Baron, Solenn Boennec), oraz na licznych fest-noz.

Dyplomowany nauczyciel tańców bretońskich Federacji Kultury Bretońskiej Kenleur. W Polsce związany od początku z Domem Bretanii w Poznaniu, w którym w latach 1998-2012 prowadził cykliczne warsztaty taneczne. Od 2023 roku członek Rady Fundacji Poznań-Ille-et-Vilaine prowadzącej Dom Bretanii.

Kup bilet TUTAJ

Share This