TAŃCE z pogranicza kutnowsko-łowicko-łęczyckiego
Prowadzenie – Piotr Zgorzelski / Akademia Tańca Tradycyjnego, grają Sławomir Czekalski i Jeremi Kowalski
Dla średniozaawansowanych i zaawansowanych
Podczas warsztatów tańczyć będziemy m.in. taneczne garnitury zaczynające się od chodzonych, które będą przechodziły w kujawiaki lub kujony, a następnie rozpędzą się do tempa oberka. Tańczyć będziemy po kole – ze słońcem i pod słońce, w obu kierunkach.
Warsztaty przeznaczone są dla osób, które opanowały tańczenie oberków i polek czyli potrafią płynnie tańczyć po kole pod słońce!
Uwzględnimy współczesne predyspozycje i umiejętności pokolenia osób pozbawionego żywego kontaktu z muzyka tradycyjną.
Polecamy wziąć ze sobą wodę do picia i założyć wygodne obuwie: panom sugerujemy buty na płaskiej podeszwie z tzw. lekkim poślizgiem, a paniom obuwie z niewysokim obcasem.
Piotr Zgorzelski / Akademia Tańca Tradycyjnego – Warszawiak, etnolog, tancerz, animator kultury, aktor, juror podczas konkursów tańca tradycyjnego, inicjator odrodzenia polskich tańców tradycyjnych w formach niescenicznych, wielokrotny stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Powołał i prowadzi pierwszą w Polsce Akademię Tańca Tradycyjnego.
Tańcem tradycyjnym zajmuje od blisko 30 lat. Uczył się bezpośrednio od wiejskich tancerzy jak również ze źródeł archiwalnych, wypracowując autorski program zajęć uwzględniający współczesne predyspozycje i umiejętności, pokolenia pozbawionego żywego kontaktu z muzyką ludową.
Współzałożyciel warszawskiego Stowarzyszenia „Dom Tańca” (1994) i jego kilkuletni prezes. Jest autorem, inicjatorem oraz organizatorem cyklicznych projektów edukacyjno-kulturalnych związanych z muzyką i tańcem tradycyjnym, o zasięgu lokalnym oraz międzynarodowym.
Jest autorem projektu internetowych lekcji tańca tradycyjnego umieszczonych na kanału You Tube – Taniec Tradycyjny PL. Współtworzył dla Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca portal edukacyjny poświęcony polskim tańcom tradycyjnym taniec.edu.pl