TAŃCE z pogranicza polsko-litewskiego
Prowadzenie – Gustaw Juzala oraz Małgorzata Makowska i Magdalena Balewicz czyli Kanka Franka
Dla wszystkich chętnych. Polecamy założyć wygodne obuwie na płaskiej podeszwie z tzw. lekkim poślizgiem, kobiece obuwie z niewysokim obcasem.
Tańce pogranicza polsko-litewskiego są częścią mozaikowej panoramy kultury tych regionów. Dialog kultur, zapożyczenia, wspólnota melodii i układów tanecznych są charakterystyczne dla całej kultury muzycznej tego przemieszanego językowo obszaru, niezależnie od dialektu, którym posługują się jego mieszkańcy. Na wiejskiej zabawie można było znaleźć tańce znane na Białorusi, Litwie, w Rosji, oraz wiele tańców pochodzących z innych warstw społecznych, z dworów, które w uproszczonej formie i w różnych odmianach miejscowych weszły do repertuaru wiejskiego. Typowe tańce Suwalszczyzny i Wileńszczyzny są wieloczęściowe, ale łatwe do uczenia się, gdyż nie mają skomplikowanych kroków. Do najbardziej znanych tańców należą: Idź ty sobie, Jasionowski, Kochaneczka, Padespaniec, Wasadula, Krakowiak (bardzo różniący się pod względem choreograficznym od znanego ogólnie w Polsce), kadryle, walce, fokstroty. Najpopularniejszym tańcem były tutaj bez wątpienia polki, które królowały we wszystkich zabawach w różnych wariantach.
Gustaw Juzala jest etnomuzykologiem, pracownikiem Instytutu Języków i Kultur Regionu Bałtyckiego Uniwersytetu Wileńskiego. Interesuje się muzyką polskich społeczności poza granicami kraju i mniejszości narodowych w Polsce. Prowadził badania na pograniczach polsko-litewsko-białoruskich, w polskich wsiach na Łotwie, na Bukowinie (ukraińsko-rumuńskiej) i na Węgrzech. Jest kierownikiem zespołu Łałymka, działającego w Białej Wace, w regionie solecznickim na Litwie, oraz członkiem zespołu Visi z Wilna.
Kim jest Kanka Franka?
Kanka – coś z czego można czerpać, coś w czym się przechowuje. Franek (Racis) to jeden z ostatnich suwalskich muzykantów, który pozostawił po sobie bogaty repertuar skrzypcowy. Odszedł w październiku 2018 roku. By uczcić jego pamięć powstała kapela Kanka Franka, czyli duet muzykantek: Małgorzaty Makowskiej (harmonia pedałowa) i Magdaleny Balewicz (bębenek obręczowy, baraban). Wykonujemy tradycyjną muzykę Suwalszczyzny z repertuaru Franciszka Racisa, której uczyłyśmy się bezpośrednio od mistrza, ale też poznaną podczas muzycznych podróży po całej Polsce. Jako pasjonatki folkloru przemycamy elementy niematerialnego dziedzictwa tj. muzykę, tańce, śpiewy, elementy obrzędów do współczesnego świata, co umożliwia słuchaczom czy uczestnikom potańcówek podróż do lat młodości ich dziadków czy pradziadków.
Bilet do kupienia TUTAJ