TAŃCE z Ukrainy
Prowadzi Serhii Postolnikov i Kapela a’Postola.
Dla wszystkich chętnych.
Polecamy wziąć ze sobą wodę do picia i założyć wygodne obuwie: panom sugerujemy buty na płaskiej podeszwie z tzw. lekkim poślizgiem, a paniom obuwie z niewysokim obcasem.
„Na warsztat” weźmiemy taniec kozaczok, który uważany jest za główny i najstarszy taniec na Ukrainie. Jest to chyba jedyny taniec ukraiński, który można tańczyć zarówno solo jak i w parach, a nawet w trójkach. Każdy tancerz demonstruje swoje umiejętności, czasami taniec przechodzi w rywalizację, podczas której uczestnicy chcą się pokazać z najlepszej strony – tancerze na zmianę prezentują swoją taneczną indywidualność przed innymi uczestnikami zabawy i publicznością.
Kozaczok składa się z różnych wariantów kroków, przytupów, obrotów i przysiadów, będzie więc dobrą okazją do ćwiczenia synchronizacji ciała z muzyką, a także próbą odnalezienia się w różnych wyzwaniach rytmicznych.
Z elementów kozaczoka powstawały inne tańce układowe, które poznamy w miarę możliwości i przebiegu nauki (m. in. werbunka, orlytcja, obrucz, metelycia, hreczanyky).
Serhii Postolnikov – oddany badacz tradycyjnej muzyki. Spędził dużo czasu na wyprawach po Centralnej Ukrainie i Podolla, gdzie zebrał unikalne materiały. Nagrywał ostatnich skrzypków i basistów z regionu Poltavy. Gra na cymbalach, skrzypcach oraz basie. Uczył się u wiejskich muzyków, kontynuuje ich tradycję. Od 2000 roku zajmuje się kolekcjonowaniem i historyczną odbudową zabytkowych instrumentów.
Kapela a’Postola – trzej muzycy, którzy grają tradycyjną ukraińską muzykę instrumentalną. Jest to głównie muzyka taneczna Centralnej Ukrainy, którą sto lat temu grano w małych miasteczkach i wsiach. Repertuar czerpią z badań terenowych i z archiwów muzycznych.
Skład kapeli:
Serhii Postolnikov – skrzypce/cymbały/«bas»(wiolonczela)
Andrii Merkhel – skrzypce,
Agata Weber – «bubon» (bęben obręczowy).