TARGOWISKO Instrumentów
HARMONOGRAM WYDARZEŃ NA TARGOWISKU 20.04.2024
Od swej pierwszej edycji w 2011 roku Targowisko Instrumentów przekształciło się z prostej „wystawy” w szaloną, bogatą formułę karnawału, pełnego improwizacji, narracji, muzyki i tańca. Przez cały dzień odbywają się symultanicznie wydarzenia, których jest tak wiele, że uczestnikowi trudno je wszystkie zobaczyć i przeżyć. W ten sposób Targowisko wraz z całym mazurkowym kosmosem stało się symbolem bogactwa i potencjału kultury tradycyjnej, której nie sposób poznać i zamknąć w ograniczonym zbiorze – tutaj można tylko wskoczyć do rwącej rzeki i obcować z wiecznie żywym źródłem.
XIV Targowisko Instrumentów zgromadzi blisko 120 wystawców z Polski i z zagranicy, prezentujących instrumenty tradycyjne, historyczne, rekonstruowane a także autorskie wynalazki. Na targowisku możecie spotkać cymbały, dudy, liry korbowe, harmonie pedałowe, szałamaje, okaryny, ligawki, nyckelharpy, ptaszki gliniane, kalimby, viole da gamba, klawesyny… i wiele innych.
Wśród wydarzeń odbywających się na Targowisku znajdą się:
• TAŃCE WESOŁE I SMUTNE z Memento Mori Dance Club,
• TAŃCE i ŚPIEWY Z DOLNEJ SLAWONII z gośćmi z Chorwacji, KUD „Tomislav” z Donji Andrijevci,
• BŁYSKAWICZNY KURS GRY NA MANDOLINIE prowadzony przez Janka Malisza,
• GRA NA INSTRUMENTACH PASTERSKICH z Beskidu Śląskiego, prowadzenie – Piotr Kukuczka z Koniakowa,
• II SEJMIK LIRNICZY czyli święto miłośników liry korbowej,
• PREZENTACJA KOBZ, BANDUR I TEORBANÓW z pracowni Jurija Fedynskiego z Kriaczkiwki ((Ukraina),
• PRÓBA OTWARTA ORKIESTRRY DĘTEJ Z GORAJA,
• TAŃCE: „polska” ZE SZWECJI (śpiewa Kajsa Dahlström) i laender z AUSTRII (Tanzhausgeiger Trio)
• TAŃCE KOROWODOWE CZANGO z Mołdawii i Transylwanii – Szépszerével (Węgry),
• koncerty i wieści od twórców CZELESTY KONCERTOWEJ Marka Kudriaszowa i PORTATYWU GUZIKOWEGO Tomasz Dziubińskiego (koncert w wykonaniu Pawła Janasa (portatyw), Wojciecha Chomicza (teorba), Adama Misiaka (wiolonczela).
• uwaga nowość! OPOWIEŚCI MUZYKOLOGÓW: dr. Ewelina Grygier o flecie poprzecznym w tradycyjnych kulturach muzycznych, dr Maria Szymańska-Ilnata z Muzeum Azji i Pacyfiku o instrumentach w kulturze minangkabau (Zachodnia Sumatra) a Anastasija Niakrasawa o wirtualnej encyklopedii instrumentów białoruskich. Opowieści te dopełnią śpiewy zespołu KASARY z Białorusi, a do podróży w głąb tradycji bałkańskich zaprosi nas trio Łada, prezentując swój projekt BALKAN POLYPHONY czyli archiwum pieśni z terenów Serbii, Chorwacji, Bośni i Hercegowiny.
W sercu tych zdarzeń będzie jeszcze fantastyczna seria prezentacji dla dzieci – Małe Mazurki
Kurator Targowiska Instrumentów:
Piotr Piszczatowski
Dokładny harmonogram wydarzeń podamy wkrótce.
Lista wystawców, patrz: www.targowiskoinstrumentow.pl
Na Targowisko Instrumentów (w tym Małe Mazurki) WSTĘP WOLNY!
Wydarzenie współfinansowane jest ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego w ramach „Strategii rozwoju kultury w województwie mazowieckim na lata 2023–2027″