WARSZTAT – Łęczyckie pieśni i przyśpiewki
Prowadzenie: Joanna Gancarczyk
Starsi muzykanci i śpiewaczki z rozrzewnieniem wspominają jak to dawniej na zabawie czy weselu się śpiewało: „co przyśpiewka, to inna melodia”. Na warsztatach nauczymy się śpiewać do pięknych łęczyckich melodii, głównie w oparciu o obrzędowy repertuar weselny (ale nie tylko) z okolic Łęczycy, Ozorkowa i Piątku. Dowiemy się, co jest charakterystycznego dla muzyki łęczyckiej, poznamy podstawową strukturę wesela łęczyckiego, nauczymy się pieśni i przyśpiewek do konkretnych momentów wesela (ubieranie młodej, błogosławieństwo, wyjazd do ślubu, oczepiny).
Joanna Gancarczyk – śpiewaczka, artystka plastyk, muzykantka, uczennica wiejskich muzykantów i śpiewaczek, nauczycielka śpiewu tradycyjnego. Od kilkunastu lat zbiera i wykonuje muzykę tradycyjną głównie Polski centralnej, ale również Polesia ukraińsko – białoruskiego. Mieszka w regionie Łęczyckim, gdzie bada i dokumentuje lokalne tradycje muzyczne (głównie śpiew tradycyjny) oraz organizuje działania aktywizujące społeczność lokalną, m.in. w ramach programów IMiT Akademia Kolberga, Łęczycka Szkoła Tradycji, Szkoła Mistrzów Tradycji. W 2017 roku realizowała stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Na co dzień występuje w zespołach: Kożuch (basy, śpiew), Z lasu (śpiew), Kust (śpiew), współtworzyła m.in. zespół Odpoczno (basy, melodyka, śpiew), projekt rekonstrukcyjny “Muzyka Kujaw”.
Warsztaty będą dostępne wyłącznie online. Będą transmitowane, nie interaktywne. Nie obowiązują zapisy.
Będą dostępne na fanpage’u i kanale YouTube festiwalu oraz na stronach www.festivalmazurki.pl i www.bemowskie.pl.
Zachęcamy do oglądania transmisji i relacji video przygotowywanych przez naszego partnera technologicznego – Bemowskie Centum Kultury.