Skrzypce dla początkujących
Prowadząca – Dominika Oczepa.
Aby uczestniczyć w warsztatach nie jest potrzebna jakakolwiek znajomość techniki gry na skrzypcach – zaczynamy od zera. Należy jedynie przynieść swój instrument.
Warsztaty skierowane są do tych wszystkich, którzy patrząc na wirtuozów wiejskich skrzypiec zadają sobie nieraz pytanie – ale jak?! Gdzie tu jest rytm, gdzie tu melodia? A nie mając odwagi publicznie zadać tego pytania, pozostawiają w kącie zakurzone skrzypce po dziadku. Na tych warsztatach postaramy się rozwikłać te zagadki, dowiemy się co jest charakterystycznego dla melodii granych przez kajockich skrzypków (z Mazowsza, z okolic Przysuchy) oraz spróbujemy zrozumieć na jakich podstawowych zasadach opiera się ta z pozoru nieokrzesana muzyka.
Będziemy bazować na melodiach z okolic Przysuchy, szczególnie zaczerpniętych od Jana Kmity z Przystałowic Małych oraz śpiewaczek z Gałek Rusinowskich.
Dominika Oczepa – studentka kulturoznawstwa, od czterech lat uczy się od Jana Kmity granych przez niego melodii na skrzypcach. Wysłuchuje przy okazji opowieści o minionym świecie, o muzykantach, weselach, obrzędach. Interesuje ją szczególnie funkcjonowanie muzyki w kontekście polskiej wsi.
W ramach przyznanego Janowi Kmicie w 2017 r stypendium MKiDN, zrealizowała z nim cykl warsztatów skrzypcowych dla młodych instrumentalistów, mających na celu propagowanie dawnych melodii i unikalnego stylu gry pana Jana. Działania te odbywały się zarówno na wsi, jak i w dużych miastach (Warszawa, Kraków, Wrocław, Radom).
Zajmuje się również promocją twórczości Jana Kmity prowadząc jego profil facebookowy pt. Jan Kmita – skrzypek.
Centrum Promocji Kultury, galeria (poziom +1).
Odpłatność za warsztaty: 10 zł za wejście na każdy warsztat, kupony na warsztaty można nabyć w punkcie informacyjnym festiwalu, w holu Centrum Promocji Kultury.
Karnet na warsztaty – 50 zł