Piotr Gan

Organizator

Fundacja Wszystkie Mazurki Świata
Telefon
+ 48 606 966 337
Email
biuro@festivalmazurki.pl
Strona WWW
https://www.festivalmazurki.pl

Lokalizacja

Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi
Krakowskie Przedmieście 66, Warszawa, Polska

Data

lis 23 2019

Czas

18:30 - 19:00

Koszt

Wstęp wolny

Wystawa zdjęć Piotra Gana

Piotr Gan – Kolberg Kielecczyzny – wystawa zdjęć
Wystawa odbędzie się w holu dawnej Biblioteki Rolniczej.

Piotr Gan (ur. w 1914 w Kamieńcu Podolskim – zm. w 1983 w Kielcach) to jeden z najbardziej zasłużonych badaczy i popularyzatorów muzycznych i rzemieślniczych tradycji Kielecczyzny i Ziemi Radomskiej. Znał chyba wszystkich kowali, garncarzy, rzeźbiarzy ludowych, do których trafiał bezbłędnie, wiedziony jakimś siódmym zmysłem. W najbardziej zagraconej wiejskiej kuźni potrafił wyłowić jakiś absolutnie piękny i jedyny w swoim rodzaju przedmiot.

W latach 50. XX w. zaczął zamieszczać w miejscowej gazecie „Słowo Ludu” rozliczne publikacje: felietony, recenzje, biografie miejscowych twórców ludowych. Teksty ilustrował unikalnymi zdjęciami wykonywanymi osobiście. W latach 60 XX w. nawiązał współpracę z Polskim Radiem w Kielcach. Możliwość przeniesienia na taśmę magnetofonową autentycznych brzmień i głosów utworów wygrzebanych w pamięci ludowych muzyków, pochłonęła pana Piotra bez reszty.

Na przełomie lat 60. i 70. XX w. służbowy wóz transmisyjny Radia Kielce marki „Phenomen” przemierzał z ekipą Piotra Gana, przynajmniej raz w tygodniu, bardzo wówczas rozległe województwo kieleckie. Nagrywali kapelę za kapelą do audycji cieszących się ogromną popularnością wśród słuchaczy. Zapotrzebowanie na muzykę tradycyjną było tak duże, że popyt zaczął przekraczać podaż.

Wszystkie zdjęcia Piotra Gana prezentowane na wystawie pochodzą ze zbiorów Archiwum Naukowego Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie. Pokazują Kielecczyznę i Ziemię Radomską sprzed 50 lat, widziane oczami Gana. Są nie tylko swego rodzaju wehikułem czasu, ale także hołdem dla osób i miejsc, które wyławiamy z mroku dziejów.

Wystawa powstała w ramach stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznanego Piotrowi Baczewskiemu.

W opisie wykorzystano fragmenty tekstu autorstwa Ireny Gan, żony Piotra Gana.

Share This