Erdőfű

Erdőfű to kolektyw muzyków i zespołów z czołówki węgierskiej sceny folkowej i world music. Ich nazwa pochodzi od archetypowej ludowej opowieści o pasterzu, który zgubił swoje owce i szukał ich w leśnych zaroślach i polanach (erdőfű znaczy leśne zarośla, leśna polana).
Zespół prezentuje tradycje muzyki smyczkowej Węgrów i innych grup etnicznych zamieszkujących wsie w Kotlinie Karpackiej.
W obliczu rozpadu i zanikania dawnych rolniczych struktur społecznych tych wsi, grupa Erdőfű stawia sobie za zadanie przeniesienie ich bogatej i barwnej kultury muzycznej do współczesnego środowiska miejskiego.
Skład:
Andor Maruzsenszki – skrzypceMárton Éri – altówka
Bálint Könczei – altówka, akordeon
Katalin Éri – kontrabas
Melinda Balogh – śpiew oraz taniec
Zalán Pásztor – taniec
Andor Maruzsenszki – skrzypek, etnograf
Andor Maruzsenszki urodził się w rozdartej wojną Jugosławii, obecnie jest czołową postacią węgierskiej muzyki tradycyjnej. Występował w licznych nagradzanych zespołach, w tym Fondor i Erdőfű. Jego głębokie zaangażowanie na rzecz muzyki tradycyjnej przyniosło mu prestiżowe wyróżnienia, takie jak “Népművészet Ifjú Mestere díj” oraz nagroda im. Zoltána Bezerédj.
Márton Éri – altówka, kontrabas
Márton Éri jest cenionym muzykiem folkowym i antropologiem kulturowym. Występował z takimi legendarnymi zespołami jak Muzsikás i Buda Folk Band. Przy swoim ponad 30-letnim doświadczeniu, jest nie tylko wykonawcą, ale także kluczową postacią w zakresie dokumentacji muzyki ludowej i nurtu folkowego w radiu. W roku 2024 otrzymał Złoty Krzyż Zasługi Republiki Węgierskiej za wkład na rzecz dziedzictwa ludowego.
Bálint Könczei – altówka
Bálint Könczei jest altowiolistą, mistrzem węgierskiej muzyki ludowej. Brał udział w nagraniach do uznanych albumów takich jak Hangoló – Rókatánc i Contrasts of Kalotaszeg. Jest kluczowym członkiem Węgierskiej Ambasady Ludowej (Hungarian Folk Embassy) i ambasadorem węgierskich tradycji ludowych, przybliżając je publiczności na całym świecie.
Katalin Éri – kontrabas, wiolonczela
Katalin Éri to kluczowa postać węgierskiej sceny folkowej, utalentowana artystka znana ze współpracy z zespołem Erdőfű. Jako wnuczka György’ego Martina i córka Pétera Éri (Muzsikás), kontynuuje rodzinną tradycję badań etnomuzykologicznych oraz występów na koncertach, zachowując autentyczne brzmienie muzyki Kotliny Karpackiej.
Melinda Balogh – śpiew ludowy i jazzowy
Melinda Balogh jest śpiewaczką o wyjątkowej umiejętności łączenia muzyki ludowej węgierskiej i bałkańskiej z elementami jazzowymi. Wydała trzy solowe albumy (Napkerék, Tündér Ilona és Árgyélus, Pletykázó Asszonyok).
Jest wyjątkową osobowością w world music, w teatrze i przedstawieniach dla dzieci, w każdej z tych dziedzin porywa publiczność swoim talentem.
Zalán Pásztor – tancerz ludowy, instruktor
Zalán Pásztor pasjonuje się tańcem ludowym i nauczaniem tańca, studiuje na Węgierskim Uniwersytecie Tańca. Jest tancerzem w zespole tańca ludowego Corvinus Közgáz.
Jako lider grupy dla dorosłych w zespole Pannónia, jest zaangażowany w popularyzację węgierskich tradycji tanecznych wśród dzieci i dorosłych.