ARCHIWUM
Festiwal jesień 2018
Jesienna edycja festiwalu Wszystkie Mazurki Świata 2018 odbyła się w dniach 23 – 24 listopada.
Sobotni koncert pt. Kannel-Cymbały, był częścią obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę oraz 100-lecia uzyskania jej przez Estonię. Podczas koncertu miała miejsce uroczysta wymiana muzycznych podarunków – estońskich kaneli i polskich cymbałów.
Pomysł wymiany narodził się w ambasadzie polskiej w Tallinie jako uzupełnienie estońskiej akcji „podaruj dziecku instrument”. Jak mówił Janusz Prusinowski: „Pojawiła się idea, żeby Estonia podarowała Polsce, kraj krajowi, narodowy instrument estoński – kanele. Kolejne pytanie brzmiało, jaki instrument Polska może podarować Estonii. Uznaliśmy, że odpowiednim instrumentem są cymbały. Z jednej strony są one instrumentem bardzo lokalnym, regionalnym, z drugiej strony – uniwersalnym, dodatkowo kojarzącym się wszystkim Polakom z epopeją Mickiewicza i z koncertem Jankiela. Co ważne, kanele i cymbały są spokrewnione, mają wspólnych pradziadków”.
„Kanele to tradycyjny instrument, mający kluczowe znaczenie dla estońskiej tożsamości” – zaznaczył przewodniczy komitetu Rządowego Biura ds. Obchodów 100-lecia Estonii Toomas Kiho.
W koncercie wystąpili wirtuozi cymbałów i ich budowniczowie z Podkarpacia m. in Marek Kruczek i Jerzy Panek oraz goście z Estonii: Maarja Sarv, Ann Maria Piho, Katariina Tirmaaste, Eva Valjaots i zespół dziecięcy z Estonii prowadzony przez Kadri Lepasson i Leanne Barbo.
Wśród honorowych gości znaleźli się dyplomaci, m.in. Ambasador Nadzwyczajny i Pełnomocny Republiki Estonii w Warszawie Martin Roger oraz Ambasador RP w Tallinie Grzegorz Kozłowski, a także wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Jarosław Sellin.
Koncert odbył się pod patronatem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Sejmiku Województwa Mazowieckiego i Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy
W piątek, 24 listopada miał miejsce koncert „Kanon Trzech”. Był to kolejny z cyklu koncertów, w których przedstawiamy postaci wybitnych artystów, legendy kultury wiejskiej. Andrzej Bieńkowski, od lat dokumentujący tradycyjną wiejską muzykę, jest pomysłodawcą tego cyklu. Podczas koncertów pokazuje filmy ze swoich spotkań z najciekawszymi muzykantami, najczęściej nieżyjącymi już od wielu lat i zaprasza muzyków, którzy wykonują repertuar mistrzów. W tym roku wspominani byli artyści: skrzypek Józef Zaraś, harmonista Stanisław Stępniak i śpiewaczka Helena Goliszek, a wśród wykonawców koncertu znaleźli się: Józef Porczek, Józef Kędzierski, Kaja Prusinowska, Janusz Prusinowski i Piotr Piszczatowski, Mateusz Niwiński, zespół wokalny Retro.ArtBem.
Oprócz koncertów festiwal, jak co roku, zaoferował gorącą noc tańca – ośmiogodzinną zabawę przy muzyce najlepszych kapel wiejskich i miejskich, a przez całą sobotę można było wziąć udział w warsztatach tańca (m. in. tańców estońskich), śpiewu, gry na instrumentach (m. in. na cymbałach i na kannel).
Festiwal miał miejsce w Warszawie, w Centrum Promocji Kultury, ul. Podskarbińska 2 i w NOT, ul. Tadeusza Czackiego 3/5.
Jesienną edycję festiwalu dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, współfinansowali: Miasto st. Warszawa oraz Samorząd Województwa Mazowieckiego.
Program festiwalu Wszystki Mazurki Świata, jesień 2018: