ARCHIWUM

Festiwal wiosna 2022

Festiwal Wszystkie Mazurki Świata 2022
Pt. „Pieśni pokoju – pieśni zwycięstwa”
22 – 26 czerwca 2022

W tym roku wiosenny festiwal Wszystkie Mazurki Świata związany był z Ukrainą. Z przyjaciółmi, którzy od lat występowali na festiwalowych scenach, grali do tańca, współtworzyli go. Niektórych z nich znów usłyszeliśmy i zobaczyliśmy w Warszawie.

Była to już trzynasta edycja festiwalu. Otworzył go koncert laureatów konkursu Stara Tradycja, skierowanego do młodych wykonawców – kapel, śpiewaków. W konkursie 2022 r wybrano 12 laureatów – kapel i śpiewaków, w wieku od 8 do 35 lat. Zostali wyłonieni przez jury w składzie: Ewa Grochowska, Stanisława Galica-Górkiewicz, Andrzej Bieńkowski, Piotr Kędziorek oraz Janusz Prusinowski.

W koncertowym cyklu „przywracanie pamięci” w tym roku wybór padł na Mazowsze Północne. Już w latach 90. był to region nie pamiętający swoich muzycznych tradycji, nowe mody wyparły dawne nuty i tańce. Dzięki źródłom archiwalnym i pracy muzycznej zespołu Janusz Prusinowski Kompania udało się je w ciekawej postaci zrekonstruować. Koncert „Mazowsze Północne – ziemia nieznana” był próbą opowieści o świecie, w którym odnajdują się pieśni weselne i dziadowskie oraz tańce – i chłopskie, i drobnoszlacheckie.

Piątek i niedziela przyniosą dwa koncerty z bogatym udziałem artystów z Ukrainy. Ważnym gościem był kultowy zespół Drewo z Kijowa, prekursor nurtu rekonstrukcji folkloru, od ponad 25 lat inspirujący szerokie środowisko entuzjastów muzyki tradycyjnej w Polsce. Wystapił w koncercie Pieśni lata. Woda i ogień – te żywioły były i nadal są obecne w tradycjach śpiewaczych i obrzędowych czasu letniego przesilenia, zwłaszcza na Ukrainie. Obrzędy związane z Nocą Świętojańską zaprezentowały doświadczone śpiewaczki z zespołu Drewo, z grup Dziczka, Babskij Kozaczok i Krajka oraz Maria Siwiec z Gałek k. Rusinowa (Radomskie), z polskim repertuarem sobótkowym.

Drugi koncert związany z Ukrainą, a zarazem ostatni koncert festiwalu, nosił tytuł Pieśni wojny – pieśni zwycięstwa (niedziela 26 czerwca). Wśród wykonawców śpiewacy z Podkarpacia (C.K. Kapela), Krajka, polsko-ukraiński zespół More oraz gwiazda festiwalu – Taras Kompaniczenko z zespołem Chorea Kozacka, którzy dojechali na koncert prosto z wojennego frontu. Wypełnili całą drugą część niedzielnego koncertu, wspaniałymi pieśniami oraz swoją obecnością dostarczając publiczności niezapomnianych, pełnych wzruszenia chwil.

Od czwartku do niedzieli trwały warsztaty. Ważnym i barwnym elementem festiwalu było jak co roku Targowisko Instrumentów z prezentacjami, spotkaniami, warsztatami prowadzonymi przez twórców instrumentów oraz Małymi Mazurkami. I najbardziej wyczekiwana część festiwalu – szalona Noc Tańca do białego rana, podczas której zagrało ponad 25 najlepszych kapel – wiejskich i miejskich z różnych regionów Polski i z zagranicy – Tęgie Chłopy, Orkiestra Taneczna Bonanza, Janusz Prusinowski Kompania, kapela Serhija Ochrymczuka, Ukrainska Silska Orchestra, hajda banda/ Гайда Банда i wiele innych.

Festiwal objęty był Patronatem Honorowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy.

Patronat medialny – Polskie Radio Dwójka, TVP Kultura, Radio RDC, muzykatradycyjna.pl
Partnerzy – Centrum Promocji Kultury Praga-Południe, Terminal Kultury Gocław, Ukraiński Dom

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury; Projekt współfinansował m.st. Warszawa

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z festiwalu Wszystkie Mazurki Świata – wiosna 2022 oraz Stara Tradycja 2022

Program festiwalu i warsztatów:

środa 22 czerwca
19:00 - 21:00 KONCERT Stara Tradycja
22:00 - 01:00 Klub festiwalowy środa
piątek 25 listopada
19:00 - 21:00 KONCERT: Kanon Trzech
Nie odnaleziono wydarzeń!
Share This