ARCHIWUM

Festiwal Wrzesień 2020

FESTIWAL WSZYSTKIE MAZURKI ŚWIATA 2020

29 września – 3 października

„Wiosenny” festiwal muzyki tradycyjnej Wszystkie Mazurki Świata odbył się tym razem we wrześniu. W trudnym czasie lockdown’u, w dystansie społecznym, nie tak roztańczony jak zwykle, ale był. Wybrane warsztaty i wszystkie koncerty oraz Noc Tańca były transmitowane przez Internet. Można je oglądać tu na stronie.

Główny koncert festiwalu, 3 października, opowiedział historię muzycznych odkryć na linii Polska – Francja, a dokładniej Sieradzkie – Oksytania. Pokrewieństwo trójmiarowych rytmów, powszechnych w muzyce tych regionów było punktem wyjścia polsko-francuskiego projektu Trancexpress. W koncercie usłyszeliśmy zaskakujące rezultaty wspólnych poszukiwań muzyków z obu krajów. Wśród wykonawców m. in. Pelós Baug Quartet, Jean-Marc Delaunay, kapela Przodki.

W koncercie „Roztocze – bliski wschód”, 30 września, prezentującym muzykę tej części Lubelszczyzny, znalazło się wszystko, czego w muzyce tradycyjnej szukamy: archaiczne pieśni, zróżnicowana muzyka instrumentalna, orkiestry dęte i ich repertuar w pełnym spektrum, od starodawnego do przedwojennych szlagierów. Dużo pięknej muzyki. Zagrała Warszawsko-Lubelska Orkiestra Dęta, kapela Butrynów, zaśpiewał  Zespół Śpiewaczy Ewy Grochowskiej.

Taneczny koncert czwartkowy, 1 października, „Dialogi na tańce polskie” to spotkanie wsi i dworu, karczmy i salonu na poziomie estetyki, ekspresji i całej muzycznej filozofii. Zaproszeni zostali do niego tancerze rekonstruktorzy tańców historycznych oraz tancerze kontynuatorzy wiejskich tradycji tańca. Takie zestawienie, już aranżowane na festiwalu Wszystkie Mazurki Świata rzuca ciekawe światło na kontrasty i w naszym dzisiejszym społeczeństwie. Zagrał zespół Sabionetta i kapela Niwińskich.

Festiwal rozpoczął 29 września koncert laureatów konkursu Stara Tradycja, skierowany do młodych kontynuatorów muzycznych tradycji z różnych regionów Polski oraz Małe Mazurki przeznaczone dla najmłodszych. Małe Mazurki w tym roku skupione były na pleceniu, wiązaniu i tkaniu – tak z pomocą rąk jak i głosu. Oprócz warsztatów dla dzieci Agnieszka Jackowiak i Agnieszka Aysen Kaim przedstawiły spektakl „Opowieści z przędzy i słów”.

Tegoroczne miejsca festiwalu:

Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi, al. Krakowskie Przedmieście 66 oraz Centrum Promocji Kultury, ul. Podskarbińska 2.

Partner technologiczny: Bemowskie Centrum Kultury

Partnerzy: Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictw Wsi, Państwowe Muzeum Etnograficzne, Centrum Promocji Kultury Praga Południe, Solatorium, Numinosum.

Patroni: PR Dwójka, TVP Kultura, Muzykatradycyjna.pl

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych oraz ze środków m. st. Warszawa.

 

galeria festiwalu
katalog
zapis video koncertów i warsztatów

Program festiwalu WMŚ Wiosna 2020:
wtorek 29 września
sobota 3 października
11:00 - 18:00 Targowisko Instrumentów
19:00 - 05:00 Noc Tańca
niedziela 29 listopada
wtorek 15 czerwca
19:00 - 21:00 KONCERT Stara Tradycja
21:00 - 01:00 Klub festiwalowy
Nie odnaleziono wydarzeń!
Share This