Janusz Prusinowski Kompania

Janusz Prusinowski Kompania to uczniowie i kontynuatorzy wiejskich muzykantów – Jana Lewandowskiego, Kazimierza Meto, Józefa Zarasia, Piotra i Jana Gaców i wielu innych – a zarazem awangardowa formacja o charakterystycznym brzmieniu i własnym języku improwizacji. Muzykę łączą z tańcem, trasy koncertowe w Polsce i na świecie z intensywną działalnością edukacyjną. Zespół powstał w 2007 roku.
Styl Kompanii – rozpoznawalny od pierwszego dźwięku – stanowi próbę osobistego odczytania najważniejszych elementów muzyki wiejskiej z Centralnej Polski. To przede wszystkim mazurki i oberki – śpiewane, ogrywane, improwizowane i wciąż aktualne. To również chodzone, kujawiaki, kujony, wiwaty, polki, powolniaki, walce i różnorodne tańce „z figurami”. Taniec czyni muzykę widzialną, dotykalną i zrozumiałą, toteż naturalnymi sytuacjami dla Kompanii są te z tancerzami. Oprócz koncertów (często również „do tańca”) muzykę kapeli można usłyszeć na potańcówkach wiejskich i miejskich Klubów Tańca. Kompania prowadzi także liczne warsztaty muzyczne i taneczne. Z dumą można powiedzieć, że spora część młodych adeptów muzyki polskiej rozpoczęła swoją przygodę ze skrzypcami, bębenkiem lub tańcem tradycyjnym zainspirowana działalnością muzyków zespołu.
Kompania koncertowała w prawie wszystkich krajach Europy, w Japonii, Turcji, Wietnamie, Gruzji, Azerbejdżanie, Korei Południowej, Kanadzie, USA (m.in. Carnegie Hall NY, Chicago Symphony Center) i przede wszystkim w Polsce, zarówno na wielkich festiwalach (jak Open’er Festiwal World Stage), jak i w mniejszych salach koncertowych.
Zespół z reguły tworzył specjalne programy koncertowe, opowiadające o szczególnych właściwościach polskiej muzyki tradycyjnej wybranych regionów lub jej relacjach z muzyką Fryderyka Chopina, Witolda Lutosławskiego, muzyką tradycyjną innych krajów czy z potencjałem jazzowej improwizacji. Często było to również okazja do współpracy z wybitnymi wiejskimi i miejskimi muzykami i śpiewaczkami.
Wspólnie z Marią Siwiec i Śpiewaczkami z Gałek Rusinowskich zespół stworzył program „Dzika muzyka z serca Polski”. Wspólnie z pianistą Januszem Olejniczakiem zespół przygotował koncert „Wiejskie korzenie muzyki Fryderyka Chopina”. Wraz z Grażyną Auguścik, Janem Smoczyńskim i Atom String Quartet projekt „Inspired by Lutosławski”, okraszony również płytą o tym samym tytule. Wraz z pianistą Arturem Dutkiewiczem „Mazurki na dżezowo”. Z Justyną Piernik i zespołem Warszawa Wschodnia powstał projekt rekonstruujący muzykę Kujaw „Kujawska Atlantyda”. Wraz z muzykami ze Szwecji powstał międzynarodowy projekt „Polska – ścieżki tańca”. Wraz z Kają Prusinowską powstał program „Mazowsze Północne – Ziemia Nieznana”. Zespół grywa również koncerty i zabawy taneczne dedykowane dzieciom, np. „Od berka do oberka”.
W 2008 roku zespół wydał entuzjastycznie przyjętą płytę Mazurki, w 2010 Serce, nagrodzone Folkowym Fonogramem Roku 2010 w konkursie Polskiego Radia, w roku 2013 album Po kolana w Niebie, w roku 2016 (wraz z zespołem Warszawa Wschodnia) płytę Kujawska Atlantyda, w roku 2018 zaś Po śladach, nagrodzone kolejnym Folkowym Fonogramem Roku przez Polskie Radio. W latach 2023 – 2024 w ramach cyklu wydawniczego Cztery Domy Słońca zespół nagrał (wraz z Kają Prusinowską, Muzykancką Kompanią Dziecięcą i licznymi muzycznymi przyjaciółmi) cztery płyty skierowane do dzieci i rodzin z dziećmi, zawierające repertuar tradycyjnych i autorskich pieśni, piosenek, zabaw, tańców i wyliczanek na cztery pory roku: Zima, Wiosna, Lato, Jesień.
Janusz Prusinowski i Piotr Piszczatowski są jednymi z założycieli ruchu Domów Tańca w Polsce oraz współtwórcami Festiwalu Wszystkie Mazurki Świata.
Zespół zagra w składzie:
Janusz Prusinowski – skrzypce, harmonia trzyrzędowa, cymbały, śpiew
Piotr Piszczatowski – baraban, bębenek
Szczepan Pospieszalski – trąbka
Patryk Peterson – klarnet, sopiłka
Gabriel Prusinowski – basy, kontrabasgościnnie:
Maria Siwiec – śpiew